5. ledna 2018 6:46 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Osvětim navštívil rekordní počet návštěvníků, nejvíce jich přijelo z Británie

Brána koncentračního tábora v Osvětimi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brána koncentračního tábora v Osvětimi. | foto: Reprofoto

OSVĚTIM Rekordní počet 2,1 milionu návštěvníků si loni prohlédl bývalý německý koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi a Osvětimi-Březince. Oznámilo to osvětimské muzeum s tím, že je to skoro o 50 000 více než v roce 2016, kdy se do někdejšího tábora smrti poprvé podívaly více než dva miliony lidí.

V prvé desítce zemí, odkud přijelo nejvíce návštěvníků, se ocitlo i Česko, po Polsku, Británii, USA, Itálii, Španělsku, Německu, Izraeli a Francii. Mezi návštěvníky bylo skoro půl milionu Poláků, Čechů byla desetina, přesněji 53 000. Na deváté příčce skončilo Česko i předloni, s 60 000 návštěvníky.

Koncentrační tábor Osvětim.
Koncentrační tábor Osvětim Březinka

V muzeu od 2. ledna platí nová pravidla, zavádějící zejména vstupenky na jméno individuálního návštěvníka. Cílem je „zlepšit bezpečnost na území autentického a chráněného historického místa při tak vysoké návštěvnosti, především nám totiž záleží na lepší dostupnosti“, uvedl ředitel Andrzej Kacorzyk. 

Vzhledem k zájmu veřejnosti totiž došlo k případům rezervace a vykupování vstupenek ze spekulativních důvodů, což ztěžovalo návštěvy především individuálních turistů. Zavedení jmenných vstupenek by tomu mělo zabránit. Vstupenky si lze rezervovat s tříměsíčním předstihem na webu visit.auschwitz.org, a to jak v případě prohlídky s průvodcem, tak bezplatné prohlídky bez průvodce. Skupinové návštěvy si lze rezervovat až s půlročním předstihem.

ČTK

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.