Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Památkáři chtějí prohlásit hotel Thermal za památku

Pohled na Thermal Hotel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Thermal Hotel | foto: wikimedia.org

PRAHA  Národní památkový ústav připravuje návrh na prohlášení karlovarského hotelu Thermal za kulturní památku. „Návrh připravuje územní odborné pracoviště v Lokti na základě doporučení Komise pro ochranu památkového fondu vzniklého ve druhé polovině 20. století,“ řekla mluvčí NPÚ Jana Tichá.

Národní památkový ústav (NPÚ) připravuje návrh na prohlášení karlovarského hotelu Thermal za kulturní památku. „Návrh připravuje územní odborné pracoviště v Lokti na základě doporučení Komise pro ochranu památkového fondu vzniklého ve druhé polovině 20. století,“ řekla mluvčí NPÚ Jana Tichá. Návrh dostane ministerstvo kultury, které rozhodne o tom, zda zahájí příslušné řízení. Hotel známý jako sídlo filmového festivalu patří státu, který plánuje prodat hotelový bazén a v minulosti zmiňoval i možnost prodat celý hotel.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary - siesta před hotelem Thermal.

Budova hotelu Thermal patří spolu s obchodními domy Kotva a DBK v Praze či budovou velvyslanectví ČSSR v Berlíně k nejslavnějším projektům Věry a Vladimíra Machoninových. Součástí jejich tvorby byly návrhy sedacích souprav, jídelního skla, svítidel či grafických prvků, na kterých spolupracovali s předními tvůrci (Libenský - Brychtová, Jiří Rathouský či René Roubíček).

Thermal patří k ikonickým stavbám 60. let a 70. let, jejichž hodnoty teprve pomalu získávají společenské uznání. Právě pro docenění a záchranu staveb druhé poloviny 20. století, které často trpí odsudkem odkazujícím na dobu vzniku v socialistickém zřízení, vznikla zmíněná komise pro ochranu památkového fondu té doby.

Nákladové nádraží a Axa

Seznam nemovitých kulturních památek v Česku má přes 40 000 položek, většinu z nich ale tvoří sakrální stavby či šlechtická sídla, které lidé za památky považují. Teprve v posledních letech začal stát za památky prohlašovat i moderní architekturu, památek druhé poloviny 20. století je ale zatím necelé procento z celého seznamu. Prohlášeny za památky jsou třeba takové nemovitosti v Praze či Brně, ale v menších městech je těchto staveb prohlášeno minimum.

Vajíčko Slavoje Nejdla před karlovarským hotelem Thermal

Z moderní architektury bylo památkou prohlášeno třeba nákladové nádraží Žižkov, ministerstvo ale opakovaně neprohlásilo havířovské nádraží. Památkou se loni stal pražský hotel Axa, odborníci z NPÚ by rádi památkově chránili i třeba brněnské sídliště Lesná. Na některé stavby si ale lidé vzpomenou, až když jsou ohroženy.

Prodej bazenu

Také hotel Thermal by se mohl zdát ohrožen, neboť stát plánuje prodat jeho bazén, který k němu podle autorů neoddělitelně patří. Venkovní bazén je jedním ze symbolů lázeňského města a celý hotel je zase symbolem pro český film, neboť pro pořádání mezinárodního filmového festivalu po úspěších české nové vlny v 60. letech vznikl.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už při své lednové návštěvě hotelu s odkazem na ztrátovost bazénu deklaroval nápad bazén prodat. Loni se několikrát měnilo představenstvo i ředitel hotelu, současní šéfové prodej bazénu schvalují a souhlasili by případně i s tím, kdyby nový majitel bazén zrušil a na jeho místě stavěl. Kromě samotného bazénového komplexu totiž stát prodává i okolní pozemky. Jediným kritériem při prodeji bude kupní cena.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?