Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Památkáři chtějí prohlásit hotel Thermal za památku

Pohled na Thermal Hotel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Thermal Hotel | foto: wikimedia.org

PRAHA  Národní památkový ústav připravuje návrh na prohlášení karlovarského hotelu Thermal za kulturní památku. „Návrh připravuje územní odborné pracoviště v Lokti na základě doporučení Komise pro ochranu památkového fondu vzniklého ve druhé polovině 20. století,“ řekla mluvčí NPÚ Jana Tichá.

Národní památkový ústav (NPÚ) připravuje návrh na prohlášení karlovarského hotelu Thermal za kulturní památku. „Návrh připravuje územní odborné pracoviště v Lokti na základě doporučení Komise pro ochranu památkového fondu vzniklého ve druhé polovině 20. století,“ řekla mluvčí NPÚ Jana Tichá. Návrh dostane ministerstvo kultury, které rozhodne o tom, zda zahájí příslušné řízení. Hotel známý jako sídlo filmového festivalu patří státu, který plánuje prodat hotelový bazén a v minulosti zmiňoval i možnost prodat celý hotel.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary - siesta před hotelem Thermal.

Budova hotelu Thermal patří spolu s obchodními domy Kotva a DBK v Praze či budovou velvyslanectví ČSSR v Berlíně k nejslavnějším projektům Věry a Vladimíra Machoninových. Součástí jejich tvorby byly návrhy sedacích souprav, jídelního skla, svítidel či grafických prvků, na kterých spolupracovali s předními tvůrci (Libenský - Brychtová, Jiří Rathouský či René Roubíček).

Thermal patří k ikonickým stavbám 60. let a 70. let, jejichž hodnoty teprve pomalu získávají společenské uznání. Právě pro docenění a záchranu staveb druhé poloviny 20. století, které často trpí odsudkem odkazujícím na dobu vzniku v socialistickém zřízení, vznikla zmíněná komise pro ochranu památkového fondu té doby.

Nákladové nádraží a Axa

Seznam nemovitých kulturních památek v Česku má přes 40 000 položek, většinu z nich ale tvoří sakrální stavby či šlechtická sídla, které lidé za památky považují. Teprve v posledních letech začal stát za památky prohlašovat i moderní architekturu, památek druhé poloviny 20. století je ale zatím necelé procento z celého seznamu. Prohlášeny za památky jsou třeba takové nemovitosti v Praze či Brně, ale v menších městech je těchto staveb prohlášeno minimum.

Vajíčko Slavoje Nejdla před karlovarským hotelem Thermal

Z moderní architektury bylo památkou prohlášeno třeba nákladové nádraží Žižkov, ministerstvo ale opakovaně neprohlásilo havířovské nádraží. Památkou se loni stal pražský hotel Axa, odborníci z NPÚ by rádi památkově chránili i třeba brněnské sídliště Lesná. Na některé stavby si ale lidé vzpomenou, až když jsou ohroženy.

Prodej bazenu

Také hotel Thermal by se mohl zdát ohrožen, neboť stát plánuje prodat jeho bazén, který k němu podle autorů neoddělitelně patří. Venkovní bazén je jedním ze symbolů lázeňského města a celý hotel je zase symbolem pro český film, neboť pro pořádání mezinárodního filmového festivalu po úspěších české nové vlny v 60. letech vznikl.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už při své lednové návštěvě hotelu s odkazem na ztrátovost bazénu deklaroval nápad bazén prodat. Loni se několikrát měnilo představenstvo i ředitel hotelu, současní šéfové prodej bazénu schvalují a souhlasili by případně i s tím, kdyby nový majitel bazén zrušil a na jeho místě stavěl. Kromě samotného bazénového komplexu totiž stát prodává i okolní pozemky. Jediným kritériem při prodeji bude kupní cena.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!