Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
5. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Liberecku odhalili opomíjený památník napoleonských válek

Odhalení památníku je pro obec událostí roku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odhalení památníku je pro obec událostí roku. | foto: ČTK

KUNRATICE Po 100 letech v Kunraticích na Liberecku znovu odhalili léta opomíjený památník, který je spojený s napoleonskými válkami. Odhalení památníku je pro obec událostí roku. ČTK to řekl starosta Milan Götz.

Válečnou vřavu z počátku 19. století v Libereckém kraji připomíná už jen památník v krajském Liberci, ten ale na obnovu čeká.

Památník nedaleko Frýdlantu vznikl na počest padlých rakouských důstojníků a vojáků při šarvátkách v Tongrundu. Boje ze srpna 1813 byly předzvěstí největší bitvy napoleonských válek, která se uskutečnila u Lipska a při níž Napoleon utrpěl těžkou porážku.

Památník nedaleko Frýdlantu vznikl na počest padlých rakouských důstojníků a vojáků při šarvátkách v Tongrundu.

Památník nedaleko Frýdlantu vznikl na počest padlých rakouských důstojníků a vojáků při šarvátkách v Tongrundu.

Památník v Kunraticích odhalili poprvé v roce 1913 při 100. výročí od šarvátek u Tongrundu, chátrat začal po druhé světové válce. Zmizely deska s nápisem i vojenský kříž v dubovém věnci a místo zarostlo náletovými dřevinami. Léta opomíjený památník stojící na pravé straně silnice směřující od Kunratic do Frýdlantu začal ze spár zapomnění vysvobozovat před devíti lety nadšený amatérský historik a "napoleonista" Pavel Kněbort.

Místo láká i turisty

Do obnovy památníku se před třemi lety zapojila i obec. "Cílem bylo navrátit důstojnost tomuto místu," uvedl starosta. Předpokládal také, že by se toto místo mohla stát zajímavým i pro turisty. "Vyhledávaný cíl to asi nebude, ale pár nadšenců napoleonistiky by se u něj zastavit mohlo," poznamenal.

Památník tvoří přesné repliky původní desky a vojenského kříže. Deska se vytvářela na základě pozůstatků původní desky a kříž podle dochovaných fotografií. Obě repliky jsou vyrobené fosforbronzu, který je věrnou kopií bronzu, avšak pro zloděje je bezcenný, neboť se jedná o směs pryskyřic.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...