5. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Liberecku odhalili opomíjený památník napoleonských válek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Odhalení památníku je pro obec událostí roku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odhalení památníku je pro obec událostí roku. | foto: ČTK

KUNRATICE Po 100 letech v Kunraticích na Liberecku znovu odhalili léta opomíjený památník, který je spojený s napoleonskými válkami. Odhalení památníku je pro obec událostí roku. ČTK to řekl starosta Milan Götz.

Válečnou vřavu z počátku 19. století v Libereckém kraji připomíná už jen památník v krajském Liberci, ten ale na obnovu čeká.

Památník nedaleko Frýdlantu vznikl na počest padlých rakouských důstojníků a vojáků při šarvátkách v Tongrundu. Boje ze srpna 1813 byly předzvěstí největší bitvy napoleonských válek, která se uskutečnila u Lipska a při níž Napoleon utrpěl těžkou porážku.

Památník nedaleko Frýdlantu vznikl na počest padlých rakouských důstojníků a vojáků při šarvátkách v Tongrundu.

Památník nedaleko Frýdlantu vznikl na počest padlých rakouských důstojníků a vojáků při šarvátkách v Tongrundu.

Památník v Kunraticích odhalili poprvé v roce 1913 při 100. výročí od šarvátek u Tongrundu, chátrat začal po druhé světové válce. Zmizely deska s nápisem i vojenský kříž v dubovém věnci a místo zarostlo náletovými dřevinami. Léta opomíjený památník stojící na pravé straně silnice směřující od Kunratic do Frýdlantu začal ze spár zapomnění vysvobozovat před devíti lety nadšený amatérský historik a "napoleonista" Pavel Kněbort.

Místo láká i turisty

Do obnovy památníku se před třemi lety zapojila i obec. "Cílem bylo navrátit důstojnost tomuto místu," uvedl starosta. Předpokládal také, že by se toto místo mohla stát zajímavým i pro turisty. "Vyhledávaný cíl to asi nebude, ale pár nadšenců napoleonistiky by se u něj zastavit mohlo," poznamenal.

Památník tvoří přesné repliky původní desky a vojenského kříže. Deska se vytvářela na základě pozůstatků původní desky a kříž podle dochovaných fotografií. Obě repliky jsou vyrobené fosforbronzu, který je věrnou kopií bronzu, avšak pro zloděje je bezcenný, neboť se jedná o směs pryskyřic.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse