23. února 2014 6:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Památník Terezín loni zmeškal vrchol sezony. Kvůli povodním

 I tak byl loni Terezín nejnavštěvovanější památkou v kraji, stejně tomu bylo i v roce 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I tak byl loni Terezín nejnavštěvovanější památkou v kraji, stejně tomu bylo i v roce 2012. | foto: ČTK

TEREZÍN Památník Terezín vloni navštívilo 215.478 lidí, skoro o 15.000 méně než v roce 2012. Nižší návštěvnost zavinily povodně. Přišly v červnu, který je pro instituci jedním z návštěvnických vrcholů.

ČTK to sdělil mluvčí Památníku Terezín Tomáš Rieger. I tak byl loni Terezín nejnavštěvovanější památkou v kraji, stejně tomu bylo i v roce 2012.

"V loňském roce navštívilo Památník Terezín 215.478 návštěvníků, což je o 14.587 méně než v roce 2012. Takto výrazný pokles způsobily povodně v červnu 2013," uvedl Rieger. Nebýt povodní, byla by podle něj nejspíš loňská návštěvnost památníku podobná jako v roce 2012.

Památník je otevřený celoročně

"Památník byl na samém vrcholu návštěvnické sezony několik dní zcela uzavřen a po jeho znovuotevření nadále komplikovaly situaci uzavřené přístupové cesty do Terezína. Ztráty na návštěvnosti a s tím související finanční propad byly proto velmi značné," vysvětlil. Dodal, že k návštěvnicky nejsilnějším měsícům vloni tradičně patřily duben, květen, červenec a září. Památník je otevřený celoročně.

 I tak byl loni Terezín nejnavštěvovanější památkou v kraji, stejně tomu bylo i v roce 2012.

Povodně vloni také znemožnily zpřístupnění dalších prostor bývalého kolumbária. S jejich otevřením pro veřejnost se počítalo 16. října u příležitosti 72. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí a vzniku terezínského ghetta. Kolumbárium sloužilo k ukládání papírových uren s popelem obětí spálených v nedalekém krematoriu. Otevření těchto prostor bylo posunuto na letošní 16. říjen, uvedl Rieger.

Ve 40. letech prošlo židovským ghettem v Terezíně na 155.000 Židů z českých zemí a dalších států Evropy, z nichž na 118.000 zahynulo. Radnice se ale snaží poukazovat i na starší historii, město bylo postavené na konci 18. století jako unikátní pevnost a pojmenované na počest Marie Terezie. Nyní se některé pevnostní budovy rekonstruují. Na opravy město získalo půl miliardy korun.

Památník Terezín vloni navštívilo 215.478 lidí, skoro o 15.000 méně než v roce 2012.

Díky projektu se už rekonstruoval objekt Kavalír 2, kde bude dělostřelecké muzeum. V opraveném objektu Retranchement 5 vznikne informační středisko a expozice o vývoji pevnostního stavebnictví. Na sklonku loňského roku byla zprovozněna historická jízdárna. Letos se mají rekonstruovat dělostřelecká kasárna.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!