23. února 2014 6:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Památník Terezín loni zmeškal vrchol sezony. Kvůli povodním

 I tak byl loni Terezín nejnavštěvovanější památkou v kraji, stejně tomu bylo i v roce 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I tak byl loni Terezín nejnavštěvovanější památkou v kraji, stejně tomu bylo i v roce 2012. | foto: ČTK

TEREZÍN Památník Terezín vloni navštívilo 215.478 lidí, skoro o 15.000 méně než v roce 2012. Nižší návštěvnost zavinily povodně. Přišly v červnu, který je pro instituci jedním z návštěvnických vrcholů.

ČTK to sdělil mluvčí Památníku Terezín Tomáš Rieger. I tak byl loni Terezín nejnavštěvovanější památkou v kraji, stejně tomu bylo i v roce 2012.

"V loňském roce navštívilo Památník Terezín 215.478 návštěvníků, což je o 14.587 méně než v roce 2012. Takto výrazný pokles způsobily povodně v červnu 2013," uvedl Rieger. Nebýt povodní, byla by podle něj nejspíš loňská návštěvnost památníku podobná jako v roce 2012.

Památník je otevřený celoročně

"Památník byl na samém vrcholu návštěvnické sezony několik dní zcela uzavřen a po jeho znovuotevření nadále komplikovaly situaci uzavřené přístupové cesty do Terezína. Ztráty na návštěvnosti a s tím související finanční propad byly proto velmi značné," vysvětlil. Dodal, že k návštěvnicky nejsilnějším měsícům vloni tradičně patřily duben, květen, červenec a září. Památník je otevřený celoročně.

 I tak byl loni Terezín nejnavštěvovanější památkou v kraji, stejně tomu bylo i v roce 2012.

Povodně vloni také znemožnily zpřístupnění dalších prostor bývalého kolumbária. S jejich otevřením pro veřejnost se počítalo 16. října u příležitosti 72. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí a vzniku terezínského ghetta. Kolumbárium sloužilo k ukládání papírových uren s popelem obětí spálených v nedalekém krematoriu. Otevření těchto prostor bylo posunuto na letošní 16. říjen, uvedl Rieger.

Ve 40. letech prošlo židovským ghettem v Terezíně na 155.000 Židů z českých zemí a dalších států Evropy, z nichž na 118.000 zahynulo. Radnice se ale snaží poukazovat i na starší historii, město bylo postavené na konci 18. století jako unikátní pevnost a pojmenované na počest Marie Terezie. Nyní se některé pevnostní budovy rekonstruují. Na opravy město získalo půl miliardy korun.

Památník Terezín vloni navštívilo 215.478 lidí, skoro o 15.000 méně než v roce 2012.

Díky projektu se už rekonstruoval objekt Kavalír 2, kde bude dělostřelecké muzeum. V opraveném objektu Retranchement 5 vznikne informační středisko a expozice o vývoji pevnostního stavebnictví. Na sklonku loňského roku byla zprovozněna historická jízdárna. Letos se mají rekonstruovat dělostřelecká kasárna.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz