22. května 2008 12:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Papírové letenky končí, budou jen elektronické

Letiště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Papírovým letenkám odzvonilo. Od 1. června se na palubu letadla dostanete pouze s elektronickou letenkou. Ta má celou řadu výhod. Tou hlavní je, že ji neztratíte. Povinné zavedení e-letenek vítají cestovní kanceláře i letecké společnosti.

Elektronické letenky se zavádějí na základě požadavku Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA).  Ta zastupuje přes 240 leteckých společností na světě, které představují 94 % veškeré mezinárodní letecké dopravy na světě.

"Oproti papírovým letenkám nabízí elektronické celou řadu výhod. Hlavní výhodou je to, že elektronickou letenku nelze ztratit," řekl Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí  Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Cestující se tak na letiště může vydat bez fyzické letenky, pouze se svým identifikačním dokladem a i přesto bude odbaven.

Další výhodou je to, že si cestující může elektronickou letenku koupit nejen prostřednictvím internetu, ale také v tzv. kamenné prodejně, jak byl třeba dosud zvyklý.

Nezanedbatelnou kladem je také nižší servisní poplatek, který si letecké společnosti účtují za vystavení elektronické letenky. Pokud si cestující navíc elektronickou letenku koupí přes internet, jde o velmi jednoduchou a rychlou formu nákupu. Nakoupit letenky tak lze kdykoliv bez ohledu na otevírací dobu kanceláří letecké společnosti nebo cestovní agentury.

"Elektronická letenka navíc umožňuje také snadnější odbavení cestujícího přes internet, v případě některých leteckých společností už 24 hodin před odletem." uvedl Okamura. Přechod na elektronické systém také přinese snížení nákladů na rezervaci a prodej, IATA předpokládá potenciální úsporu v řádu několika USD na letenku.

Častým dotazem bývá, zda-li může zákazník po 1.červnu dostat papírovou letenku, pakliže jí bude vyžadovat. Toto již nebude možné, i kdyby  si chtěl zákazník připlatit.

Dalším častým dotazem v této souvislosti nyní je, zda-li je potřeba k nákupu E-letenky vždy kreditní karta. Potřeba není. Letenku je možné stejně jako dosud uhradit v hotovosti přímo na prodejně letecké společnosti či cestovní agentury.

Lidovky.cz

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na Lidovky.cz