Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Papouščí zoo otevřelo pestrý svět exotiky. Jak je to s krmením papoušků?

„Od začátku roku už se nám podařilo odchovat deset mláďat,“ říká spokojeně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Od začátku roku už se nám podařilo odchovat deset mláďat,“ říká spokojeně... | foto: ČTK

BOŠOVICE (VYŠKOVSKO) Blízko k papouškům. Na tuto možnost pro zvídavé děti i dospělé láká Papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku, která v neděli otevřela dveře do nové sezóny. Na návštěvníky čekají nové druhy papoušků a pestrý doprovodný program až do listopadu, kdy sezóna končí.

Zoo se nachází 25 kilometrů od Brna a papoušci se chovají ve 120 voliérách na ploše půl hektaru. K dalším druhům patří například ara, kakadu, amazoňan či žako. 

Historie bošovické papouščí zoo

První papouščí zoologická zahrada v Česku se otevřela v létě roku 2011. Jejím přirozeným předchůdcem byla Farma Ara, kterou založil Vlastimil Škrhák již v 80. letech. 

Loni majitelé získali aratingy dlouhoocasé brazilské a ary žlutokrké, dále šarlatově červené ary arakangy. Letos na jaře rozšíří zoo chov amazónků černotemenných, amazónků modrohlavých a amazoňanů nádherných. „Největší akcí letošního roku bude 13. června slavnostní otevření nového pavilonu jenom pro amazoňany,“ láká ředitelka zoo Hana Škrháková. 

Novou sezónu zahájili v Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích na Vyškovsku...
13. června 2015 bude v bošovické papouščí zoo otevřen speciální pavilon jen pro...

„Od začátku roku už se nám podařilo odchovat deset mláďat. Mezi nejvýznamnější patří mládě vzácného papouška kakadu žlutolícího sulaweského,“ poznamenala Škrháková. „Návštěvnost nám neustále roste a těší nás, že lidé k nám chodí opakovaně. Třeba i dvakrát nebo třikrát za rok,“ doplnila Škrháková.

Krmení papoušků?

V zahraničí mohou v některých papouščích zoo návštěvníci papoušky „krmit“ nektarem. Taková možnost v bošovické zoo zatím není. 

„Nektarem se krmí pouze loirie, což je specializovaný druh papoušků, a ty my nechováme. Obecně i u nás v zoologických zahradách už pomalu ustupují od toho, že si můžou návštěvníci zvířátka nakrmit, protože dochází k řadě úhynů. Papoušci jsou velice citliví, takže se nekrmí,“ vysvětluje pro Lidovky.cz ředitelka zoo Hana Škrháková. Možnost nakrmit papoušky se tu přesto návštěvníkům několikrát do roka naskýtá.

„Během letních prázdnin máme takovou akci Malým ošetřovatelem v zoo, kdy rodiče přivezou dítě ve věku 8 až 15 roků, toto dítě dostane svého ošetřovatele, který se mu celý den věnuje. Nakrmí společně papoušky, vymění bidýlka a tak dál.“

„Další akcí bývá každoročně Vánoční krmení papoušků, to znamená v týdnu před Štědrým dnem k nám do zoo mohou přijít rodiče s dětmi. Připraví krmení, ovoce, povídáme si o papoušsích a pak jdeme od jedné voliéry k druhé v zimních ubikacích (protože papoušci už jsou v zimních ubikacích zazimovaní) a tam si papoušky nakrmí. Jak se dostat blízko k papouškům je během roku celá řáda,“ říká Škrháková.

Zoo nabízí i výstavy či přednášky pro veřejnost či školy a školky, děti si mohou například ve výběhu krmit zakrslé kozlíky. „Na pokladně děti pro kozlíky vyfasují granulky a mohou si je nakrmit,“ popisuje Škrháková. 

Zahrada má otevřeno až do 17. listopadu každý den od 10:00 do 18:00.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá
Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá

Ne vždy máme možnost převařit vodu a ne vždy máme dostatek času. Přesně pro takové situace je tu pro Vás novinka BEBA COMFORT HM-O tekutá mléčná...