14. července 2008 10:24 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Paříž očima Hany Zavadilové

Eiffelova věž v Paříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eiffelova věž v Paříži | foto: AFP

Herečka, dramatička a překladatelka žije v Paříži už čtvrt století – polovinu života. „Zpočátku se mi město moc nelíbilo, je na rovině a je tu velký provoz a hluk, ale brzy jsem zjistila, že tu nejen seženete téměř všechno na světě, ale hlavně se tu můžete naučit všemu, co vás zajímá.“

1. Hledání spravedlnosti v Justičním paláci

Justiční palác.Mám ráda spravedlnost, proto někdy zajdu k soudu do Justičního paláce. Procesy jsou veřejné, vstup zdarma, začíná se v půl druhé. V každé místnosti někoho soudí. Kráčím po dlažbě sálu Ztracených kroků do soudní síně, kde byla souzena nešťastná královna Marie-Antoinetta. Právě zde pronesla onu slavnou větu: „Apeluji na všechny matky...“, když byla obviněna z incestu se svým devítiletým synem.

2. Café Moderne

Hlad je v Paříži nejlepší kuchař a já se vydám k Bastile do Café Moderne (19, rue Keller). Modernistická restaurace, kam proudí nádherné světlo proskleným stropem, nabízí pravý a nefalšovaný arabský kuskus (zavřeno v neděli v poledne a v pondělí).
 Ve čtvrtek sem chodí na oběd geniální profesor kreslení a sochařství Jean-Claude Athané. V ateliéru La Miroiterie, kde se dříve vyráběla zrcadla, učí, jak pozorovat, jak se dívat. Je to kousek odsud, v pitoreskní pasáži de l‘Homme, za prosklenými dílnami restaurátorů starožitného nábytku (vchod z čísla 26, rue de Charonne). Café Moderne.

3. Snídaně v trávě

Miluji zeleň, proto bydlím nedaleko anglického parku Buttes-Chaumont (Paříž 19, metro Buttes-Chaumont, Botzaris nebo Jaures). Jednou jsem tudy šla za svítání, nikde ani živáčka, stromy šuměly, cesty se ztrácely v křovinách a mě popadl strach, že někoho potkám.

Je to jediná zahrada ve městě, kde lze posnídat v trávě, do ucha zurčí vodopád v jeskyni, jež bývala kdysi vchodem do křídového lomu. Brouzdám se potokem a z romantické vyhlídky na skále uprostřed jezera se kochám pohledem na slavné město Paříž. Pro děti jsou tu houpačky, poníci a tradiční kašpárkové divadlo Guignol (viz obrázek). Otevřeno od 7 do 22 hodin.

4. Nákupy a koncert v Sainte-Chapelle

Sainte-Chapelle.Večer se chystám na koncert do Svaté kaple (Sainte-Chapelle) v Justičním paláci (denně v 19.00 a ve 20.30). Jako děcko se tu modlíval Karel IV. K takové příležitosti se musím patřičně obléknout! Ale nejdřív se zastavím u kadeřníka v rue de Sevres číslo 35. Jean-Marc Maniatis dokáže zvelebit Alaina Delona tak, že vypadá jako před třiceti lety, a jeho žáci trénují na mladých vlasatých dobrovolnících, které to nestojí ani euro (jinak ceny mezi 60 a 135 eury). Metro SevresBabylone, tel: 01 45 44 16 39.
S lehkou hlavou se vydám kolem luxusního obchodního domu Bon Marché do své šatníkové ulice rue Saint-Placide. Tudy utíkala jednou v noci moje kamarádka Carmen a za ní chlap. Když už po ní napřahoval ruku, zjistila, že v ní nemá nůž, ale klubíčko vlny. Párala se jí totiž sukně.

Oblíbila jsem si Beránka s pěti nohama (Mouton a cinq pattes, v čísle 8). Je nacpán k prasknutí zlevněnými značkovými modely, ale ulice je obchodů plná. Vyberu šaty jako ulité, ještě než dojdu ke stanici metra Saint-Placide. Tady trčí věž Montparnassu.

5. Kreslení v Paříži

Kam se poděl slavný Montparnasse malířů? Po stejnojmenném bulváru je to desetKreslení v Paříži. minut pěšky kolem Rodinova Balzaca (bulvár Raspail) k poslednímu svědku zašlé slávy: Académie de La Grande Chaumiere (14, rue de La Grande Chaumiere, metro Vavin). Byla založena v roce 1902 a učili zde Rodinovi žáci Bourdelle a Despiau.
 I když má kamenné schody prošlapané, je to klenot ateliérové architektury, nejlépe vybavený pro potřeby kresby a malby podle nahého modelu. Většinou jsou to vnadné ženy a svůj talent si může vyzkoušet i naprostý začátečník. Denně mimo neděli od 9 do 12 hodin je na programu malba (30 eur), od 14 do 17 hodin kreslení (16 eur). Výtvarné potřeby s sebou! V srpnu mají zavřeno.
 Koupím si lístek a vrhnu se s radostí do díla, mám štěstí, dnes pózuje krásný ebenový tanečník.

Hana Zavadilová.

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz