10. ledna 2012 15:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Paříž pokutuje kuřáky, kteří odhazují nedopalky

Styloví Pařížané? Dnes už ne. Namísto proslulé pařížské elegance je v ulicích francouzské metropole k vidění spíš sportovní neelegance. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Styloví Pařížané? Dnes už ne. Namísto proslulé pařížské elegance je v ulicích francouzské metropole k vidění spíš sportovní neelegance. | foto: Profimedia

O Francouzích se říkalo, že jsou náruživí kuřáci. Svou vášeň ale musí krotit. Po zákazu kouření přichází další nařízení - za hození nedopalku na zem v Paříži zaplatí kuřák pokutu 35 eur (zhruba 900 korun).

O pokutách rozhodla pařížská radnice, informovala o tom francouzská rozhlasová stanice RTL.

Od zákazu kouření v uzavřených veřejných místech v roce 2008 pokryly pařížské chodníky oharky. Ročně se jich zde sebere při organizovaném úklidu ulic kolem 315 tun. Podle radnice se jedná nejen o vizuální a finanční, ale i ekologický problém.

"Když například čistíme ulice, tyto odpadky končí v kanalizaci. Jelikož obsahují hodně chemických látek a rozkládají se velmi pomalu, v průměru pět až deset let, shlukují se, tvoří ucpávky a dlouhodobě znečišťují vodu," vysvětluje zástupce starosty pro čistotu města François Dagnaud.

Kuřačka (ilustrační foto)


Radnice se současně snaží hledat pro kuřáky řešení, především instalací pouličních popelníků. Do konce roku jich má být v ulicích až o 15.000 více.

"Budeme dávat pokuty až od chvíle, kdy bude instalován přiměřený počet popelníků," ujistil Dagnaud. "Ale lidé si v Paříži (v dohledné době) budou muset osvojit nový reflex: nic se nesmí házet na zem".

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz