31. května 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Konec romantiky? Pařížská radnice sundá ‚zámky lásky‘ z Pont des Arts

Zámečková tradice odstartovala v Paříži. Pomalu se ale dostává do dalších měst.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámečková tradice odstartovala v Paříži. Pomalu se ale dostává do dalších měst.... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Příliš mnoho romantiky tíží - pařížská radnice se rozhodla začít od pondělka odstraňovat stovky tisíc visacích zámků, které jako pojistku své lásky zanechali na mostě Pont des Arts zamilované páry. Zábralí mostu klenoucího se přes Seinu se pod tíhou tolika kovu loni prohnulo.

„Sundáme asi milion zámků, dohromady 45 tun,“ uvedl náměstek pařížského starosty Bruno Juillard. Zábradlí mostu ověšené zámky je podle něj nejen škaredé, ale zámky poškozují památku a představují bezpečnostní riziko pro návštěvníky.

Místo zámků umělecká díla

Radnice podle Juillarda nejprve nahradí zámky „díly různých umělců“ a od podzimu „prosklenými panely“. Podobně vedení města naloží i se zámky na mostě Pont de l’Archev?ché za katedrálou Notre-Dame.

„Přejeme si, aby Paříž zůstala i nadále městem lásky a romantiky,“ uvedl Juillard. Milenci by si na mostech podle něj na znamení lásky měli nově pořizovat „selfies“, tedy autoportréty pořízené z ruky pomocí digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu.

Trend zámečků lásky, které milenci zamknou a klíč hodí do řeky, se ujal i v jiných metropolích, například v Berlíně, Římě či Moskvě. V Praze zamilovaní věší své zámky například na Kampě.

ČTK