Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Konec romantiky? Pařížská radnice sundá ‚zámky lásky‘ z Pont des Arts

Zámečková tradice odstartovala v Paříži. Pomalu se ale dostává do dalších měst.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámečková tradice odstartovala v Paříži. Pomalu se ale dostává do dalších měst.... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Příliš mnoho romantiky tíží - pařížská radnice se rozhodla začít od pondělka odstraňovat stovky tisíc visacích zámků, které jako pojistku své lásky zanechali na mostě Pont des Arts zamilované páry. Zábralí mostu klenoucího se přes Seinu se pod tíhou tolika kovu loni prohnulo.

„Sundáme asi milion zámků, dohromady 45 tun,“ uvedl náměstek pařížského starosty Bruno Juillard. Zábradlí mostu ověšené zámky je podle něj nejen škaredé, ale zámky poškozují památku a představují bezpečnostní riziko pro návštěvníky.

Místo zámků umělecká díla

Radnice podle Juillarda nejprve nahradí zámky „díly různých umělců“ a od podzimu „prosklenými panely“. Podobně vedení města naloží i se zámky na mostě Pont de l’Archev?ché za katedrálou Notre-Dame.

„Přejeme si, aby Paříž zůstala i nadále městem lásky a romantiky,“ uvedl Juillard. Milenci by si na mostech podle něj na znamení lásky měli nově pořizovat „selfies“, tedy autoportréty pořízené z ruky pomocí digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu.

Trend zámečků lásky, které milenci zamknou a klíč hodí do řeky, se ujal i v jiných metropolích, například v Berlíně, Římě či Moskvě. V Praze zamilovaní věší své zámky například na Kampě.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.