3. května 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Parníkem z Prahy proti proudu Vltavy

Parník - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parník - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nedávno jsem mluvila se známými (jsou z Jihočeského kraje) o cestování a z našeho rozhovoru vyplynul zajímavý poznatek. Poznávají cizí města i země, ale Prahu vlastně moc neznají. Naše hlavní město je pro průměrnou rodinu s dětmi skoro nedostupné. Žádný výhodný zájezd do Prahy nikdo nenabízí.

Všichni Prahu znají, ale jen z pracovních cest nebo z jednodenních, maximálně dvoudenních výletů, které jsou velmi hektické a odehrávají se v poklusu na známých turistických trasách a památkách. Přijet s celou rodinou i s dětmi na týden do Prahy, v klidu si vše prohlédnout, neobtěžovat známé s žádostí o ubytování a přitom nezaplatit v některém z pražských hotelů majlant je skoro nemožné. Nakonec jsme řešení našli. Předpokládá to ale rodinu alespoň trochu sportovně založenou.

Kempování v centru Prahy
V centru Prahy, na smíchovském břehu Vltavy, přímo naproti Vyšehradu najdete jeden z pražských ostrovů - Císařskou louku (neplést si s Císařským ostrovem v Troji). Je to oáza klidu a zeleně, velmi dobře dostupná městskou dopravou autem i vlakem. A jsou tu dva kempy, kde si můžete postavit stan nebo sem zajet s karavanem či si pronajmout pokoj. Všechny varianty jsou cenově dostupné, a navíc Císařská louka skýtá mnoho dalších možností relaxace, zábavy i sportu. Rodiče mohou večer po celodenním poznávání sedět v příjemné zahradní restauraci s běžnými, nepředraženými cenami (doporučujeme restauraci Cinda) a přitom sledovat své děti, jak si hrají vedle na louce.

Jak se na Císařskou louku dostanete? Autem velmi jednoduše -z Jižní spojky (směr z Brna, severních Čech) přejedete Barrandovský most směrem na Smíchov a asi po 300 metrech na prvních semaforech, hned před benzinovou pumpou Shell, odbočíte vpravo. A jste tu.

Stejně dobře se dá přijet od Plzně přes Barrandovskou spojku. Pokud přijedete jakoukoliv jinou dopravou, dojeďte metrem na Smíchovské nádraží, odtud jednu stanici tramvají na „Zlíchovský lihovar“. Vystupte, přejděte silnici k benzinové pumpě a jste na místě. Ostrovem vede jen jedna úzká komunikace a asi po půl kilometru uvidíte vpravo první kemp Caravan camping, kde si můžete buď postavit stan, nebo si pronajmout pokoj. Pokud byste jeli dál, asi po 200 metrech je vpravo vchod do areálu restaurace Cinda a po dalším půl kilometru narazíte na kemp Caravan park.

Ceny

* Ubytování
(1 den: dospělý/dítě/auto/stan)

Caravan Camping:
95 Kč/50 Kč/90 Kč/90 Kčdvoulůžkový pokoj 630 Kčtřílůžkový pokoj 945 Kč

Caravan Park:
95 Kč/50 Kč/90 Kč/90-140 Kč

* Parník do Troje

Dospělý/dítě do 12 let
140 Kč /70 Kč/do 3 let zdarma

zpáteční jízdenka (tam i zpět)
220 Kč/100 Kč

Parník na Slapy - zpáteční
340 Kč/170 Kč

Vstupenka do zoo

Dospělý/dítě do 15 let, student
150 Kč/100 Kč
rodinné 2+2: 450 Kč

Sociální zařízení v kempech i kuchyňky jsou pro hosty otevřeny nonstop a jejich použití včetně teplé vody je zahrnuto v ceně ubytování. Tip na výlety Návštěvu zoo můžete spojit s plavbou parníkem. Jede z Rašínova nábřeží a část Prahy uvidíte krásně i z jeho paluby. Pojedete kolem Kampy, pod Karlovým mostem, prohlédnete si Sovovy mlýny, Rudolfinum, uvidíte i Kramářovu vilu a ostrov Štvanice.

Na výlet do zoo si určitě rezervujte celý den, abyste stihli i procházku Stromovkou či návštěvu botanické zahrady v Troji. Parník do Troje jezdí od května každý den dle jízdního řádu, první v 9.30 dopoledne. Dalším tipem by mohla být opět jízda parníkem, ale na druhou stranu, proti proudu - pod Slapskou přehradu. Je to celodenní výlet a moc jej doporučuji. Po cestě je na co se dívat, poplujete přes dvě přehrady - Vranskou a Štěchovickou, přepravíte se přes tři plavební komory. Obzvlášť Štěchovická je velmi působivá. Vodní hladina se s lodí zvedá (či klesá) do výšky 20 metrů.

Pak proplouváte nejkrásnějším úsekem cesty a snad i celého toku Vltavy, zatopenými Svatojánskými proudy s řadou ostrých zákrutů mezi strmými, zalesněnými, ale i holými skalami, vystupujícími téměř kolmo z vody. Na Slapech se můžete jít podívat na Slapskou hráz, a když bude hezky, tak se i v přehradě vykoupat (vhodné místo najdete asi 100 metrů od hráze na levém břehu).

Parník na Slapy vyplouvá z Rašínova nábřeží kousek od Palackého mostu od května o víkendech a svátcích v 9 hodin ráno.

Více informací najdete na serveru iTEST (www.itest.cz)

Olga Kábová