Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Perly východní Afriky: méně známá a levnější místa

Jezero Baringo, Keňa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jezero Baringo, Keňa | foto: Jaroslav Blicha

Mezi země východní Afriky jsou řazeny mj. Keňa, Tanzanie, Uganda a Rwanda. Tyto země jsou překrásné a rozmanité, avšak poznávací zájezdy do těchto krajin se soustředí pouze na několik nejznámějších destinací – většinou komerčních a přeplněných.

Prozradíme vám tajné perly východní Afriky, méně známé a v mnoha případech levnější destinace, které však svou krásou a nevšedností mnohdy překonávají ony destinace nejznámější.

Keňa: jezero Baringo a NP Hells Gate

Když se řekne „Keňa“, většina lidí si představí zejména fantastické safari v jednom ze slavných národních parků a bělostné pláže věhlasných letovisek u Indického oceánu. Keňa je však obrovská, nesmírně zajímavých míst se v ní nachází mnoho, a většinu z nich přitom nenajdeme v programech cestovních kanceláří. Mezi místa, která by cestovatel při návštěvě Keni rozhodně neměl vynechat, když už do Afriky váží tak dlouhou cestu, se jednoznačně řadí jezero Baringo a národní park Hells Gate.

NP Nyungwe, Uganda

Jezero Baringo se nachází ve střední Keni, poblíž známějšího jezera Bogoria a ještě známějšího jezera Nakuru. Baringo je zcela bez turistů, avšak ti, kteří k němu váží cestu, rozhodně neprohloupí. Okolí jezera je obýváno několika domorodými kmeny, jejichž kulturu budete moci poznat. Samotné jezero je pak velmi bohaté na faunu. Přímo z loďky uvidíte krokodýly a obrovské hrochy, stejně tak jako velkého orla jasnohlasého. Po plavbě na překrásném jezeře vám místní domorodci za malý poplatek najdou nějakou tu zmiji či škorpiona, abyste věděli, na co si při procházkách savanou dávat pozor.

Druhým místem, které by cestovatel do Keni rozhodně neměl vynechat, je národní park Hells Gate. Návštěvníci zde za příznivou částku mají možnost unikátního zážitku – safari na kole. Za drobný poplatek si před parkem půjčíte kolo a pak se již jen projíždíte mezi stády zeber, gazel, žiraf či buvolů. Hells Gate má také jednu z vůbec nejkrásnějších scenérií v celé východní Africe. Po celou dobu se nacházíte v kaňonu, který následně přechází do úzké soutěsky, obklopené pruhovanými skálami. Zde již kolo potřeba nebude, vystačíte si s pevnými botami. Tuto soutěsku si mj. vybrali filmaři pro natáčení filmu Lara Croft - Tomb Raider: kolébka života, v hlavní roli s Angelinou Jolie.

Hells Gate se nachází na cestě mezi hlavním keňským městem Nairobi a jezerem Baringo. Ideální je tak spojení obou míst do jednoho výletu, ideálně ještě v kombinaci s jezery Naivasha a Nakuru, či příjemnou procházkou na sopku Mt. Longonot.

Tanzanie: jižní parky a rezervace

Selous, Mikumi, Udzungwa Mountains a další. To jsou parky, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, jelikož bývají upozaďovány slavnými rezervacemi typu Serengeti či Ngorongoro. Pohybujete-li se v severní Tanzanii, např. kolem Kilimandžára, nemá smysl přesouvat se daleko na jih a bohatě si vystačíte se Serengeti.

Trávíte-li však dovolenou na Zanzibaru, safari v rezervacích Selous či Mikumi a procházka v Udzungwa Mountains se přímo nabízí. Je to blíže než severní parky, safari tak vychází o poznání levněji. V množství zvířat a krásných scenérií si pak jižní parky vůbec nezadají s těmi známějšími severními. Máte zde šanci potkat úplně stejná zvířata, často i ve větším množství než na severu. Klíčovou výhodou pak je absence masového turismu. Nestane se tak, že by u jednoho lva stálo několik desítek turistických džípů.

Uganda: NP Kidepo Valley

Národní park Kidepo Valley se nachází snad v nejodlehlejším koutu Ugandy, konkrétně na severovýchodě země u hranice s Jižním Súdánem. Velká vzdálenost od hlavního ugandského města Kampaly a špatná bezpečnostní situace v sousedním Jižním Súdánu z parku dělají poměrně dobrodružný cíl. Věřte však, že kdo se těchto nepříjemností nezalekne, bude odměněn jedněmi z nejkrásnějších scenérií v Ugandě a ohromným množstvím divoké zvěře, včetně lvů, gepardů či tisícových stád buvolů.

NP Nyungwe, Uganda
NP helles Gate, Keňa

Doporučujeme vyčlenit si na Kidepo Valley alespoň čtyři dny z vašeho programu. Dva dny vám totiž zabere pouze cesta tam a zpět z Kampaly. Oblast je rovněž obývána nesmírně zajímavými kmeny Acholi a Karamojong, jejichž vesnice můžete v doprovodu průvodce navštívit. Vzhledem k velké vzdálenosti od hlavních turistických míst Ugandy je v parku poměrně nízké vstupné a ušetřit se dá i za ubytování. Doporučujeme ubytovat se přímo uvnitř parku, alternativně v městečku Kitgum.

Rwanda: NP Nyungwe Forest

To nejlepší na závěr. Rwanda bývá sama o sobě často nazývána „perlou Afriky“. V jejím nitru, prakticky uprostřed Afriky, se pak nachází skutečná perla – prales Nyungwe. Jedná se o typický deštný les konžského typu, nesmírně bohatý na floru i faunu. Jedinečnou atmosféru dodává horský terén, po kterém se prales rozprostírá, a mlha, která prostupuje jeho údolími. Tento typ pralesa nikde jinde ve východní Africe nenaleznete.

Kidepo Valley

Kidepo Valley

Je typický pro Demokratickou republiku Kongo a obecně střední Afriku, často však složitě dostupnou kvůli špatné bezpečnostní situaci. Nyungwe vám tak poskytuje jedinečnou příležitost poznat zblízka konžský prales, avšak v maximálním bezpečnosti a s příjemným turistickým zázemím v podobě jednoduchých kempů. Pralesem vede několik různě dlouhých a různě náročných stezek. Vyplatí se tak zůstat v pralese alespoň dva dny, abyste si stihli většinu z nich projít a vidět tak co nejvíce z třinácti druhů opic, které zde žijí. Nejznámější z nich jsou šimpanzi.

Na všechna výše popsaná místa můžete vyrazit s CK Dream Africa v doprovodu zkušeného českého průvodce nebo si itinerář můžete naplánovat zcela sami a absolvovat jej pouze s ověřeným místním řidičem a průvodcem v jedné osobě. Tak či tak, v Africe na vás čekají nevšední zážitky na nezapomenutelných místech.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!