Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Peruánci milují český guláš, granáty a pivo, říká Češka

Jana Alta-Torre | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Alta-Torre | foto: Archiv Jany Alta-Torre

Jana Alta-Torre pochází z Klatov, do Peru se přestěhovala před pěti lety, vzala si totiž českého honorárního konzula. „Krajně nezvyklý je pro Peruánce český humor. S vtipkováním jsem tu narazila velmi brzy. Umíte si představit ty udivené tváře, když jsem se pokusila o vtip? Česká přirovnání měla většinou tu samou reakci a já jsem se tomu nakonec smála sama,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Určitě si vzpomínám. Dům mi byl cizí, všechno mi připadalo moc veliké. Chyběly mi lesy, parky, rodina. Vzpomínám si na pocity „dopravní džungle“ na silnici, která mě ze ze začátku děsila. Manžel mi dlouho nedoporučoval řídit, avšak já jsem se do toho pustila po hlavě a vše se dalo zvládnout. Co mi nejvíce utkvělo v paměti je, že v Peru jsou zvyklí mít výpomoc v domácnosti - starají se o kuchyni, zahradu, úklid. Cítila jsem se špatně někomu říkat, aby pro mě dělal věci, které si obvykle obstarám sama. Také jsem si zde povšimla toho, jak Češi neumí přijímat chválu - zde v Latinské Americe, lidé vyjadřují mnohem více vřelosti veřejně a nestydí se za to, my na to však vůbec nejsme zvyklí a uvádí nás to do rozpaků. Je škoda, že ze sebe nenecháme vyzařovat to nejlepší, to za co jsme roky bojovali, učili se a na čem jsme pracovali.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila?
Přijela jsem do Peru bez znalosti španělštiny, neboli kastilštiny, kterou se zde mluví. Jen málokteří lidé zde hovoří anglicky, což mě rychle donutilo naučit se jazyk. Vzpomínám si, že jsem si nemohla o nic říct, nic sama koupit, nikam dojet, a hlavně jsem si ani nemohla popovídat s manželovou maminkou, která ke mně byla moc milá. Nemohla jsem jí kvůli jazykové bariéře říct, že ji mám moc ráda, nebo ji povyprávět o mé zemi a rodině. To mě rychle donutilo na španělštině zapracovat.

Lidovky.cz: Co vás příjemně překvapilo?
Líbí se mi, jak jsou místní lidé zdvořilí a milí, nikdy nezapomenou pozdravit, poděkovat a pomoc s čímkoliv a kdykoliv - mezi přáteli a rodinou je to naprostou samozřejmostí. Překvapilo mě, že si zde člověk může zakoupit cokoliv, Lima je na úrovni každého jiného hlavního města, ať už v Evropě nebo jinde na světě. Funguje tu organizovaná městská hromadná doprava, jsou tu velká nákupní centra, kde najdete věci pro běžné spotřebitele, ale také luxusní značky. Lima postavena na poušti, ale je překvapivé, jak ji přeměnili v rozrůstající se funkční město se spoustou zeleně, dostatkem vody a s nadčasovým moderním stavitelstvím.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jak se liší životní styl Čechů a Peruánců?
Zásadní rozlišení je v tom, že Peru má oceán. Získává z něj mnoho ryb a mořských plodů. Ze třech klimatických oblastí (přímořská oblast, horská oblast a pralesy) dovážejí rozmanité plodiny, díky kterým se stravují velmi zdravě. Ovoce a zelenina jsou vždy čerstvé a je jich tu tolik druhů, že si je ani nedokážeme představit. Rozmanitost chutí, barev a vůní je pro místní gastronomii velkou výhodou. Peruánci si umí užívat nejen dobrého jídla, ale také rádi cestují a pořádají velké oslavy, které mají ať už doma nebo v pronajatých prostorech. Vždy ve velkém stylu se spoustou květin a dekorace.

Lidovky.cz: Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Krajně nezvyklý je pro Peruánce český humor. S vtipkováním jsem tu narazila velmi brzy. Umíte si představit ty udivené tváře, když jsem se pokusila o vtip? Česká přirovnání měla většinou tu samou reakci a já jsem se tomu nakonec smála sama.

Jana Alta-Torre v Praze

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se vracím často, čtyřikrát až pětkrát do roka pracovně, ale vždy si také najdu čas na návštěvu rodiny a přátel.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Ačkoliv Peru je známé svou gastronomií a turisty sem láká nejen Macchu Picchu, ale především místní kuchyně, nám Čechům vždy česká kuchyně bude chybět, ať jsme kdekoliv, proto zde vařím tradiční jídla, která vždy mají úspěch u všech, kteří je ochutnali. Nejoblíbenější je guláš, po kterém všichni touží.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Zpočátku, když sem jezdila moje maminka z Čech, která španělsky, ani anglicky nemluví, byla ubytovaná u manželovi maminky, která pochopitelně nemluví česky a já jsem se nestačila divit, jak se ty dvě domluví. Když jsem je poslouchala, jak jedna mluví česky a druhá španělsky, byla jsem překvapená, že jejich rozhovor dával smysl. Smály se a objímaly, a tak jsem se zeptala, jaktože si rozumí. Má tchýně mi odvětila, že kde je láska, tam je možné vše: „Con cariňo, se puede todo“. Postupem času, jsem manžela i naše děti něco málo naučila česky a mojí maminku naopak španělsky, tak aby se spolu všichni domluvili.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Lidé mi říkají: „á Czechoslovakia!“ a já je vždy musím opravovat, že jsme Česká republika, dále mi hovoří o Praze, o tom, jak je krásná. Doporučím návštěvu Českého Krumlova, Plzně, Brna, Telče, a také národních památek a přírodních krás, kterými se v Čechách pyšníme. Peruánci jsou velkými fanoušky fotbalu, a tak vždy zmiňují české hráče, jako je Baroš, Nedvěd, Čech... Setkávám se i s lidmi, kteří znají české sklo, český granát, a samozřejmě v neposlední řadě, české pivo a holky v zahraničí také bodují.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...