Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
20. dubna 2009 10:39 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Phnompenh očima Libora Budinského

Hlavní město Kambodže Phnompenh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní město Kambodže Phnompenh. |

Hlavní město Kambodže Phnompenh není přeplněnou megapolí jako většina asijských metropolí. Stále si drží romantickou koloniální atmosféru. Centrum města je maličké – pár ulic kolem kanálu, francouzské bulváry. Běžně jsou tu k mání plněné bagety i francouzské víno.

1 Město lásky
Hlavní dlouhý bulvár obrácený k řece nabízí skvělou zábavu. Až do pozdních hodin tu můžete sedět na terasách, popíjet vyhlášené kambodžské pivo Angkor, ochutnávat va t speciality místní kuchyně a dívat se na pomalu plynoucí řeku. Právě tady y se v posledních letech soustřeďují všichni cizinci. Stále více mužů jezdí na dovolenou do Kambodže, kde týden v objetí krásné dívky stojí jen pár desítek dolarů. Pro Čechy je ovšem nezbytné navštívit areál královského paláce. Důvod je jednoduchý – žije v něm jediný monarcha světa, který mluví plynně česky. Norodom Sihamoni totiž na přelomu 60. a 70. let studoval v Praze. Hlavním magnetem celého areálu je sice stříbrná pagoda se zlatou sochou Buddhy ozdobenou dvěma tisíci diamanty, ale daleko lepší je procházka ve stínu kolem dlouhé zdi s výjevy z indické Ramájany – jednotlivé výjevy z legendárního eposu jsou vymalovány na desítkách obrazů.

Plovoucí vesnice.

2 Kde se nesmí smát

Jen málo měst má za sebou tak krutou historii jako právě Phnompenh. Když se dostal k moci šéf Rudých Khmerů diktátor Pol Pot, poslal obyvatele ol Pot hlavního města na venkov hlavní – prý a aby byli užiteční. Zavřel banky, zrušil peníze a nastolil teror. Z bývalé francouzské střední školy franco na kraji hlavního města udělal vězení s děsivou mučírnou. Zvláštní značky zakazující smích jen do dokreslují ponurou atmosféru tohoto místa.

Místa, kde se nesmí smát.

3 Plovoucí vesnice
Phnompenh leží u soutoku Phnomp mohutné řeky Mekong a vodního kanálu ústícího do obrov obrovského jezera Tonlé Sap. Na lodi můžete navštívit unikátní plovoucí vesnice.
Na vorech stojí obchody, benzinové pumpy pro lodě, ale také kurníky a ohrádky pro prasata a krávy. Nechybí ani plovoucí lékárna, drogerie či fotoateliér. Žít by tu nechtěl asi nikdo z turistů, kteří projíždějí kolem a cvakají fotoaparáty. Třeba jen hygiena: žádná kanalizace, všechno jde rovnou do vody...

Plovoucí vesnice.

4 Je libo brouka nebo pavouka?

Pokud máte pro strach uděláno, vezměte si taxíka a zajeďte do městečka Skuon, které proslavili požírači pavouků. Na tržišti najdete desítky táců plných smažených pavouků. Zdejší záliba v pavoucích má zajímavý historický kontext – objevila se údajně v dobách hladomoru za krvavé vlády diktátora Pol Pota. Vyhladovělí obyvatelé hledali něco k snědku a jednou si zkusmo osmažili také pavouka. Světe, div se, chutnal báječně, a tak se nikdo nemůže divit, že na jídelním lístku zůstal natrvalo. Pokud vám ale pavouci z nějakého  důvodu vadí, zkuste brouky nebo žáby. V Kambodži je koupíte na kdejakém trhu.

Je libo brouka?

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!