Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pionýrské železnice dál fungují, díky nadšencům

Pionýrská železnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pionýrská železnice | foto: ČTK

Po pádu komunismu v bývalé NDR a sjednocení Německa před více než 20 lety nenávratně zmizelo mnoho výdobytků "starého režimu". Mezi ty, jež stále fungují, patří dřívější pionýrské železnice, které obsluhovali členové východoněmeckých mládežnických organizací.

Dnes se sice nazývají parkové dráhy, jejich personál ale stále často nemá ani občanský průkaz. Jedna z těchto dětských železnic jezdí ve východoberlínské městské části Wuhlheide.

Po tamním parku bude kroužit zanedlouho už 55 let. Na svou první cestu vyrazila 10. června 1956. "Byla sedmou pionýrskou dráhou v NDR. Ta první byla otevřena už v roce 1951 v Drážďanech. Celkem bylo v NDR 13 pionýrských železnic," řekl technický vedoucí wuhlheidské dráhy Bernhard Schreiber o historii této atrakce, která měla svůj vzor - jak jinak v té době - v Sovětském svazu. Tam pionýři provozovali svou úzkokolejku už od roku 1935.

Dřívější pionýrské železnice, které obsluhovali členové východoněmeckých mládežnických organizací, stále fungují.

Cílem tohoto podniku bylo vést mladé lidi k odpovědnosti a

Kde železnici najdete?

Stále je možné svézt se nejen v Berlíně a Drážďanech, ale také v Chotěbuzi (Cottbus), Saské Kamenici (Chemnitz), Plavně, Lipsku, Zhořelci (Görlitz) nebo Geře. V zahraničí podle Schreibera funguje dětská železnice například v Budapešti nebo na Kubě.

smysluplnému trávení volného času. Pro některé to byla zároveň přípravka na budoucí povolání. Socialistickým závazkům a pionýrským šátkům už sice odzvonilo, své původní poslání ale tyto zmenšené dráhy plní dodnes.

"Ti, co to tehdy provozovali, to nechtěli jen tak nechat zemřít, a tak se to snažili udržet při životě a jezdili dál," vysvětlil Schreiber, proč s pádem Honeckerova režimu v roce 1989 neskončil v Německu i tento fenomén.

On sám u wuhlheidské dráhy pracuje od roku 1992 a stejně jako všichni ostatní dobrovolně a zcela zadarmo. Celkem tuto téměř sedmikilometrovou trať s šesti zastávkami a depem obhospodařuje na 70 kluků a holek a 130 dospělých. Ti se většinou drží v pozadí, a tak neinformovaný návštěvník lehce nabude dojmu, že celý provoz je v rukou mládeže školou povinné, jako je patnáctiletý Philipp.

Dřívější pionýrské železnice jezdí například ve východoberlínské městské části Wuhlheide

"Vážení cestující, milé děti. Vlak do stanice Badesee přijede za pět minut," oznámil mladík v historické uniformě drážním rozhlasem, spustil závory na nedalekém přejezdu, nasadil si červenou čepici výpravčího a rozvážným krokem s výpravkou v ruce se vydal na nástupiště odbavit další vlak.

"Když mi byly čtyři roky, začala mě zajímat železnice a v 11 letech jsem si řekl, že je to tu fajn a přihlásil jsem se," vylíčil Philipp svou cestu k dětské "modré armádě", kde to dotáhl už na výpravčího druhého stupně. V dospělosti by se prý chtěl stát skutečným železničářem.

Taková pionýrská železnice je například ve východoberlínské městské části Wuhlheide

Právě v 11 letech mohou mladí zájemci u parkové dráhy začít. "V prvním roce se učí na průvodčí vlaku, závoráře a pochůzkáře. V dalším roce se z nich stává dozor, případně vedoucí vlaku, pak prodavač jízdenek, obsluha stavědla a na konci v 18 letech mohou být přednosty nádraží nebo se vyučit strojvůdci a řídit vlaky," popsal Schreiber kariérní postup malých "ajznboňáků".

Ti na sobě nosí uniformy východoněmeckých drah, stejně jako dospělí. "Jsou pravé," ujišťuje Schreiber, "jsou to originální kusy, které pocházejí ze šatníku Německých říšských drah," jak se nazýval státní železniční podnik bývalé NDR. Jeho zkratka DR se stále skví na zelených vagonech, které stejně jako lokomotivy už sice nepamatují začátky této železnice, pořád jsou ale pro Berlíňany velkým magnetem.

Dřívější pionýrské železnice, které obsluhovali členové východoněmeckých mládežnických organizací, stále fungují.

Každý rok přepraví wuhlheidské soupravy až 65.000 cestujících, převážně rodin s dětmi. V provozu jsou od března do října vždy o víkendech a o svátcích. Jedna běžná okružní zhruba dvacetiminutová jízda vyjde dospělého na tři eura (asi 74 Kč), vrstevníci vlakového personálu to mají o euro levnější.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...