Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Piranský záliv se solnou historií a středozemní romantikou

Práce na solných polích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce na solných polích | foto: Shutterstock

V severovýchodní části Jadranu leží Terstský záliv, v němž najdete ještě čtyři menší zálivy, nebo chcete-li zátoky. Jedním z nejzajímavějších je Piranský záliv, který je jádrem sporů mezi Slovinci a Chorvaty. Omývá břehy těchto dvou zemí, které se společně nedokážou shodnout na tom, jak velká část které náleží.

Slovinské břehy tohoto pouhých 19 kilometrů čtverečních velkého zálivu rozhodně stojí za zastávku. Vynechat při ní nesmíte starobylé městečko Piran, které dalo celému místu název, nedaleký Portorož a v neposlední řadě taky Sečoveljské soliny, nejsevernější soliny Středozemního moře.

Město na výběžku

Záplava bílých historických domů s typicky červenou střechou je vměstnána na poměrně malý výběžek slovinského pobřeží. Nad nimi se tyčí dominantní věž katedrály sv. Jiří. Celá scenérie je nejlépe viditelná z hradeb, odkud přehlédnete celý malinký poloostrov i s marinou plnou bílých lodiček a azurově modrým mořem omývajícím pětitisícové městečko ze všech stran.

Pro milovníky klidu je největší výhodou, že v centru města nepotkají automobily. Turista, jenž se sem dokodrcá autem (mnoho jiných možností není), jej bude muset odstavit ještě před centrem a do křivolakých uliček, na promenádu u moře i prohlídku náměstí Tartinijev trg se bude muset pustit po svých.

-

Nečekejte ale, že na výběžku přeplněném domy najdete pláž k opalování, místní i turisté ale s nadšením polehávají přímo na velkých bílých balvanech rozesetých kolem promenády. Až se vymotáte ze stinných a po celý rok příjemně chladných uliček, odpočiňte si právě tady.

Přístav růží

Typicky dovolenkovou atmosférou dýchá naopak nedaleký Portorož, kde se lidé sluní na uměle navezené pláži, užívají si přímořské atmosféry a luxusních hotelů okolo. I když je to dnes na poměrně moderním lázeňském městě už jen málo patrné, oblast osídlili už staří Římané. Vedle dalších slovinských přímořských městeček, ale Portorož neoplývá ničím speciálním, a pokud spěcháte, zastavte se raději jen v Piranu.

Solná pole na hranici

Stačí z Piranu pokračovat necelých sedm kilometrů autem směrem k chorvatským hranicím a zanedlouho se vám otevře pohled nádherná solná pole. Slovinci se těžbou soli ze Středozemního moře začali zabývat už ve 13. století a ještě dodnes na těchto největších salinách v zemi leží zářivě bílé hromady.

Pohled na Piran z městských hradeb

Pohled na Piran z městských hradeb

Co se technologických postupů týče, změnám za ty stovky let příliš nepodlehly. Není proto divu, že se sem stavují turisté, aby pozorovali zdlouhavý a zajímavý proces získávání drahé suroviny z mořské vody. Obrovské rovné plochy jsou rozděleny na množství ohraničených polí, jimiž postupně prochází neustále se vypařující a filtrovaná voda. V poslední fázi stačí v mělkých nádržích sesbírat sůl.

Staré postupy je dnes snadné pochopit. Některé odsolovací pole jsou totiž zpřístupněny veřejnosti, po krátké procházce mezi nádržemi se navíc dostanete k malinkému muzeu uprostřed celé oblasti. Popisuje dlouho historii, celý proces získávání soli i život místních dělníků.

Městské hradby, Piran

Městské hradby, Piran

Budete-li mít štěstí, navíc uvidíte některého z méně známých druhů ptáků, kteří sem létají hnízdit kvůli výjimečnému složení půdy. Ta přitahuje také vzácné druhy rostlin či malé obratlovce, mezi nimi třeba nejmenšího známého svace - Bělozubku nejmenší.

Přehlédněte celé solné pláně

Chcete-li se podívat na výjimečnou oblast hezky shora, vydejte se pěšky nebo i autem do zvlněné krajiny nad oblastí. Kopečky plné olivových hájů a fíkovníků nabízejí nádherné místo k procházce i výhledu na celé saliny. Budete-li mít stejné štěstí jako my, potkáte navíc sympatického majitele jedné olivové zahrádky, který vás nechá s výhledem na rudý západ slunce přespat právě pod zkroucenými větvemi stromů plných zelených oliv.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...