12. března 2011 11:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Plánujete dovolenou? Podívejte se, jestli je v letovisku čistá pláž

Pláže v Chorvatsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláže v Chorvatsku. | foto: Shutterstock

Pokud zrovna plánujete dovolenou na letošní léto a toužíte po krásném moři a čisté pláži, podívejte se na mezinárodní seznam čistých pláží pro letošní rok. Určitě vám pomůže ve výběru. V seznamu najdete Chorvatsko, Itálii, Řecko a dalších populární destinace českých turistů.

Modrou vlajkou (Blue flag) je nyní certifikováno celkem 3450 pláží a přístavů ve 41 zemích světa a seznam se každoročně aktualizuje.

Najděte si svou pláž


Systém modrých vlajek funguje již od roku 1987, spravuje ho Fond pro ekologickou výchovu (FEE) při Radě Evropy. Porota hodnotí především čistotu a upravenost pláží, vybavení, čistotu moře a přírodní rámec bezprostředního okolí.

Dalšími kritérii jsou například způsob recyklace odpadů na pláži či v přístavu nebo bezpečnost služeb poskytovaných na místě.

Například pro Čechy nejpopulárnějším Chorvatsku je pro letošní rok jako čisté ohodnoceno 116 pláží a 20 přístavů. V Itálii je 230 čístých pláží a 61 přístavů a například v Řecku dokonce 412 pláží a 9 přístavů.

Tento původně evropský projekt se nedávno ve spolupráci s OSN rozšířil i do ostatních koutů světa a v současnosti zahrnuje také pláže a přístavy mimoevropských zemí, které se dobrovolně k systému hodnocení připojili.

Lidovky.cz