Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Plánujete vánoční trhy? Zkuste tajuplnou atmosféru židovského Krakova

Výhled na Tatry z vrchu Gubalówka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výhled na Tatry z vrchu Gubalówka | foto: Šárka Pálková, Lidovky.cz

Pokud se chystáte do Polska a všichni vás budou varovat, že je to tam „tankodrom“, nevěřte jim. Od chvíle, kdy jsme přejeli Ostravu, už byla silnice jenom lepší. Ani dálniční známka není u sousedů třeba. Platí se mýtné, do Krakova nás to vyšlo na 9 zlotých, tedy asi 60 korun.

S Krakovem to byla láska na první pohled. To město se vám nemusí podbízet, abyste si ho zamilovali. Pokud se vám podaří zaparkovat poblíž vašeho hotelu (parkuje se všude, kde to je možné), tak už vás Krakov jen příjemně překvapí.

Bydlet v židovské čtvrti nebyl vůbec špatný nápad. To místo má úžasnou atmosféru, zejména po setmění: pouliční lampy, osvětlené synagogy, potemnělý židovský hřbitov, pamětní desky připomínající události zdánlivě dalece minulé a k tomu útulné kavárny a bary všude, kam se podíváte. Pokud si nevyberete zrovna ten s nejméně příjemnou obsluhou v celé ulici, máte krásný večer zaručený.


Pohlednice z cest na větší mapě

Gotický hrad Wawel, který je spolu s centrem Krakova na seznamu světového dědictví UNESCO, vypadá sice majestátně, ovšem pokud nemáte vyloženě zálibu v hradech a zámcích a už jste jich navštívili nespočet v Česku, ničím extra vás Wawel neohromí. Nicméně těch pár kroků navíc udělejte, minimálně místní katedrála za to stojí.

Pak už se vydejte hlavní třídou na Rynek Główny neboli hlavní krakovské náměstí. Čokoládovny, které budete cestou míjet, doporučuji nevynechat. Místní pralinky stojí za to! Ty kalorie vychodíte. Rynek je ohromný, s dominantou Sukiennice, která byla kdysi centrem obchodu s luxusním zbožím. Určitě nakoukněte i do přilehlých kostelů, veřerní mše jen při svíčkách mají kouzlo, i když zrovna nejste věřící a nerozumíte Polsky.

Svařené víno je nuda. V Polsku nabízí svařené pivo, jehož chuť vám doladí buď...

Svařené víno je nuda. V Polsku nabízí svařené pivo, jehož chuť vám doladí buď...

A ještě jeden tip. Něco přes hodinu cesty autem na východ a jste v Zakopane (ani tentokrát se nemusíte obávat rozkopaných cest). Za necelých 150 korun pořídíte zpáteční lístek na vrch Gubalówka, odkud je nádherný výhled na Tatry. A když už tam budete, zkuste v jedné z místních hospůdek svařené pivo s malinovkou. Jak to chutná? Inu, posuďte sami.

Na závěr jeden gastrotip. Pokud se chcete v Krakově dobře najíst a zároveň ochutnat místní speciality (třeba pirohy), zamiřte do restaurace Pod Wawelem (Sw. Gertrudy 26). Nevyděste se, pokud budete muset na stůl čekat. Prostory jsou velké a fronta se krátí rychle.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...