Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Po Britech do Egypta poletí i Češi. Slováci zatím musí počkat

Letiště Ruzyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně. | foto: ČTK

PRAHA České cestovní kanceláře o víkendu obnoví turistické lety do letovisek v Egyptě, kde protivládní nepokoje minulý pátek vyústily v rezignaci prezidenta Husního Mubaraka. Z velkých cestovních kanceláří své klienty do země pošle CK Fischer, Exim Tours a Blue Style. Téměř všechny kapacity letů jsou vyprodány, sdělili ČTK Jan Koláčný z Exim Tours a Dan Plovajko z CK Fischer. Do země létají Britové, koncem měsíce zájezdy obnoví slovenské cestovní kanceláře.

Zájem o dovolenou v Egyptě je mezi českými turisty vysoký i přesto, že ministerstvo zahraničí cestování do této severoafrické země stále nedoporučuje. V sobotu 19. února odlétají do Hurghady dvě letadla s klienty cestovní kanceláře Exim Tours a jedno charterové letadlo ČSA. V neděli 20. února povezou dvě charterová letadla zhruba 270 turistů cestovní kanceláře Fischer do Hurghady a Šarm aš-Šajchu.

České cestovní kanceláře v souvislosti se zhoršením bezpečnostní situace v Egyptě přerušily prodej zájezdů od 31. ledna do poloviny února. Z klientů, kteří už v Egyptě dovolenou trávili, se poslední do Česka vrátili v neděli 6. února.

Čtěte také:

Také zájem britských turistů o Egypt se opět zvedá, i když zatím nedosahuje úrovně před začátkem demonstrací. Minulý týden, kdy protivládní demonstrace vrcholily, si Britové rezervovali 3000 pobytů v Egyptě, což bylo o 6000 méně než za stejný týden před rokem. První návštěvníci z Británie do země po vypuknutí nepokojů dorazili 5. února.

Ruští turisté naopak musejí počkat, až ruské ministerstvo zahraničí zruší zákaz prodeje zájezdů do Egypta. "Zájezdy neprodáváme, ani letenky si lidé nekupují," řekl ČTK pracovník cestovní agentury v centru Moskvy. Poslední ruští turisté, kteří stihli vycestovat ještě před zákazem, opustili letoviska minulý víkend. Zákaz prodeje zájezdů v Rusku platí do 28. února.

Cestování do Egypta svým občanům nedoporučuje ani Německo. Nadále platí varování před cestami do Káhiry, Alexandrie a Suezu. Německé ministerstvo zahraničí neradí jezdit ani do ostatních částí Egypta s výjimkou letovisek u Rudého moře. Německé cestovní kanceláře proto nepočítají s obnovením prodeje zájezdů před koncem února.

Podobná situace je na Slovensku. Místní cestovní kanceláře rovněž ohlašují obnovení prodeje dovolených i přesto, že cesty do Egypta nedoporučuje ministerstvo zahraničí. První odlety plánují na konec měsíce.

Pro české turisty je Egypt sedmou nejoblíbenější turistickou destinací a v loňském roce jej podle odhadu analytické společnosti Mag Consulting navštívilo 230.000 Čechů. Celkový počet turistů v Egyptě za rok 2010 společnost odhaduje na 13 milionů, z toho necelých deset milionů z Evropy. Mezi nejsilněji zastoupené evropské národy v počtu příjezdů do země patří Britové a Němci, kterých ročně přijede 1,7 milionu a 1,4 milionu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...