Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pro Švédy je česká kuchyně příliš těžká, popisuje Čech

Česká kuchyně

  6:15
Třicetiletého Davida Švece ve Švédsku překvapilo mnohé. Z Prahy byl zvyklý na rychlé tempo. V Goteborgu na něj naopak počkala tramvaj a řidička se usmála. Několikrát také servíroval české speciality. "Švédi i mezinárodní přátelé byli vždy velmi spokojeni, často se pak ale chtěli jít projít, naše jídla jsou pro ně většinou nezvykle těžká," líčí své zážitky David.

David Švec foto: Fotoarchiv David Švec

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vzpomínám, že jsem vnímal jiné tempo. Klidnější, sympatické, kde je téměř projevem neslušnosti na někoho chvátat, třeba v silničním provozu, při vystupování z autobusu, v obchodě a tak podobně. Ze studia v Praze jsem byl zvyklý na nepříjemné, neprofesionální řidiče MHD. Když na mě v Goteborgu počkala tramvaj a řidička se na mě ještě chápavě usmála, málem jsem spadnul pod její kola. Nebo protože jsem chtěl být společenský, první den na univerzitě v laboratoři jasné předávkování kofeinem (švédská pauza na kávu v 10 a 15 hodin). Nebo místní pivo v barech často slané, protože když platíte tak brečíte.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Otevřenost, upřímnost v negativních věcech – na to není nikdo zvědavý. Škodolibý smích, kterému se ale ani místní navzdory vtisknuté vnitřní disciplíně někdy neubrání. Látkový kapesník a smrkání do něj, Švédi, zdá se, preferuji odřený nos a tuny papíru. Já se naučil ho používat jinak a obvykle si poodejít. Co se jídla týká, pro zajímavost jsem do práce jednou přinesl čerstvé škvarky. Poznamenávám, že v obchodě tu nejde koupit ani sádlo. Vznikl z toho vtip - Kolik škvarků je třeba, aby je ochutnalo deset Švédů? Deset. Všichni se tvářili překvapené, až znechuceně, nečekali tu konzistenci. Zajímavé ale bylo že v průběhu odpoledne se škvarky z misky vytratily.

Kdo je David Švec?

David Švec se narodil v Praze a do Švédska se vydal za studiem přírodovědy. Na univerzitě v Goteborgu zkoumá molekulární biologii celé tři roky. Rád by získal doktorát.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V roce 2014 se plánuji začít vracet, bude to pro začátek každý druhý měsíc. Těším se na více kontaktu s přítelkyní, rodinou a přáteli v Česku.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Mezinárodní a multikulturní kuchyně je na období jednoho či dvou měsíců dobrou náhradou za tu českou, zvláště sushi a ryby. Vařil jsem řízky, guláš, knedlíky, bramboračku, cmundu. Švédi i mezinárodní přátelé byli vždy velmi spokojeni, často se pak ale chtěli jít projít, naše jídla jsou pro ně většinou nezvykle těžká.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete?Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresucesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Nemám, ale učil bych je.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pivo, Praha, Havel.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Jsem "znechucen" místními korupčními skandály v řádech tisíců korun, jako když například na ministra kultury praskne, že neplatí poplatek za televizi (asi 1500 korun měsíčně). To byla velká aféra, že nejde příkladem a stála ho post. Žel bohu, nic zásadnějšího se ve švédské politice asi najít nedá. Takový rozsah korupce a tlak sečtělé veřejnosti bych si přál i v českém politickém prostředí. Zjistil jsem také v průběhu tří let, jak je obtížné ze zahraničí volit, Češi musí osobně cestovat až na ambasádu, což je mnohdy nereálné. Tak jsme založili Facebookovou skupinu a petici VolbyOdkudkoliv. Další inspirací ze Skandinávie pro přinejmenším konzervaci znalostí, nebo ještě lépe výuku cizích jazyků alespoň u mladých je omezení dabingu v Česku. resp duální vysílání, aby byla možnost výběru (www.stopdabingu.cz). Překvapilo mne, že v obou věcech nevznikla už před námi nějaká serioznější iniciativa. Týká se to spousty lidí a má pozitivní dopad do budoucna na kulturní i ekonomické bohatství celé země.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...