12. května 2016 16:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Po dvou letech tragédií stoupají na Everest opět desítky expedic

Základní tábor Makalu  (5250 m) pod vrcholem Mount Everestu (8463 m). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Základní tábor Makalu (5250 m) pod vrcholem Mount Everestu (8463 m). | foto: https://www.google.com/maps/views/view/streetview/the-worlds-highest-peaks/everest-base-camp-climbers-memorial/9aRrgoNybRgAAAQpjIDahw?hl=cs&gl=cz&heading=53&pitch=95&fovy=75Reprofoto

KÁTHMÁNDÚ Po dvou letech poznamenaných tragédiemi se na Mount Everest vrátily horolezecké expedice, aby se tuto nejvyšší horu světa pokusily zdolat. Horolezeckou sezonu v letech 2014 i 2015 zmařily na svazích Mount Everestu smrtící laviny.

V různých výškových táborech na Everestu je podle agentury Reuters nyní nejméně 289 horolezců a jejich průvodců a první z nich by mohli dosáhnout vrcholu již ve čtvrtek. Výpravy stoupají tradiční cestu jihovýchodní stěnou, kterou v roce 1953 postupovali také první pokořitelé hory Sir Edmund Hillary se šerpou Tenzingem.

V roce 2013 vystoupalo na vrchol nejvyšší hory světa skoro 700 lidí. V roce 2014 však lezeckou sezonu na Everestu poznamenal sesuv laviny, která pohřbila 16 šerpů v oblasti zrádného ledopádu Khumbu. Po této tragédii byla lezecká sezona předčasně ukončena.

Loni postihlo Nepál ničivé zemětřesení, jež si vyžádalo na 9000 obětí. Otřesy půdy utrhly masu sněhu, která zaplavila základní tábor a usmrtila nejméně 18 horolezců a průvodců. Vrtulníky následně dopravily z hory do bezpečí desítky dalších horolezců. Vrchol zůstal v roce 2015 nepokořen.

Mount Everest.
Pohled na Mount Everest a další vrcholky.

Nyní jsou desítky horolezců na svazích Everestu zpátky a šerpové již vybudovali poslední výškový tábor v Jižním sedle. Čtvrtý výškový tábor se nachází v nadmořské výšce zhruba 8000 metrů a je posledním místem odpočinku horolezců před pokusem o zdolání 8850 metrů vysokého vrcholu. Ve stanech už je připraveno základní vybavení, zásoby a také kyslíkové bomby.

Fixní lana na posledním úseku

Během dneška mají šerpové začít připevňovat fixní lana na posledním úseku z Jižního sedla na vrchol. Americký horolezecký veterán Alan Arnette se ve svém posledním příspěvku na blogu ohlásil z třetího výškového tábora zřízeného 7162 metrů nad mořem. Podle něj tam spolu s ním přespalo osm horolezeckých týmů. Arnette uvedl, že podle předpovědi umožní počasí výstup na vrchol mezi 14. a 16. květnem. Někteří horolezci se podle Arnetta ale možná budou snažit využít kratšího časového okna s předpokládaným dobrým počasím ještě před 14. květnem. On to ale nepovažuje za bezpečné.

Arnette se ve svém blogu zmiňuje také o dvou slovenských horolezcích, kteří stoupali na Mount Everest málo frekventovanou, riskantní jihozápadní stěnou a ve výšce 7200 metrů je uvěznila lavina. Oba se v úterý podařilo zachránit.

Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?
Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?

Ráda bych se zeptala žen, které už to mají za sebou. měly jste po porodu chuť přijímat návštěvy rodiny (ze strany partnera vlastně trochu cizí lidi) doma? Mám trochu představu, že budu potřebovat dost času se sžít s miminkem, trénovat kojení, možná budu ve stresu, když bude chtít mimčo tahat někdo jiný. Jak jste to řešily případně? Jak si nastavit hranice?

Najdete na Lidovky.cz