Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Po řece k Černému moři

Primorsko, Bulharsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primorsko, Bulharsko | foto: Profimedia

Co dělat, když se vám v Bulharsku nechce jen lenošit u moře? Vyrazte do přírody. My jsme si vyjeli na celé dopoledne do přírodní rezervace Ropotamo, která leží asi deset minut cesty autobusem od letoviska Primorsko - dá se tedy dojít i pěšky.

Všichni byli hodně natěšení, zejména děti, průvodkyně jim totiž slibovala želvičky, které prý žijí v místní řece. Ropotamo bylo založeno již v roce 1942. Ještě předtím si tuto oblast oblíbil bulharský car Boris, který sem jezdil lovit. Rezervace rozkládající se na ploše přes tisíc hektarů, se nazývá podle řeky, která jí protéká. Ropotamo pramení v pohoří Strandža, je dlouhé asi 50 kilometrů a kousek od Primorska se vlévá do Černého moře.

K názvu řeky, a tak i celé rezervace, se váže jedna legenda: jméno údajně vzniklo spojením slov Ro a potamo. Potamo znamená řecky tekoucí voda a Ro byla krásná dívka, která zde žila. Zamiloval se do ní prý jeden z pirátů a chtěl si ji vzít za ženu. Její otec o tom ale nechtěl ani slyšet. Svolil teprve, když dívka Ro přesvědčila piráta, aby se vzdal svého krvelačného povolání a stal se z něj čestný muž a rybář.

Uvozovky dolníK rezervaci Ropotamo se vážou dávné legendy.Uvozovky horní

Nasedáme na loď a míříme po proudu této romantické řeky směrem k ústí do Černého moře. Během plavby, která trvá asi hodinu, můžete obdivovat kvetoucí obří lekníny, vzrostlé duby a plazivé liány. Pro všechny ale byla mnohem zajímavější místní fauna. „Vidělas tu želvu, Natálko?“ pokřikuje jedna z maminek a tatínkové vše zuřivě fotí nebo natáčejí na kameru. Když už holčička skoro začíná plakat, že zvířátko nestihla zahlédnout, objevuje se na kmeni na břehu řeky další a loď přibrzďuje, aby ji mohli spatřit opravdu všichni. Želviček ohřívajících se na sluníčku přibývá. Podél řeky roste rákosí a mohutné stromy, za nimi se vypínají skály. Právě na jednu z nich nás průvodkyně upozorňuje. „Tady si můžete procvičit svou fantazii,“ říká. Prý má vypadat jako hlava lva.

Místo, kde se zastavil čas
„Teď to vyfoť, teď je to nádherná lví hlava!“ vybízí jedna z Češek svého manžela. „Ježíšikriste, kde? Nic nevidím. Vždyť to vypadá jako králík,“ reaguje muž, ale přesto cvaká fotoaparátem. Když nás míjí jiná loď, Češi se projevují jako pravý vodácký národ a svorně křičí: Ahoooj! Nejspíš německý zájezd jim ale odpovídá jen máváním. Pokud jde o místní zvířata, kromě želv tu žijí i vodní hadi, labutě, čápi, ledňáčci, ale i pelikáni či volavky. Hlavně vpodvečer u břehu pijí vodu jeleni, srny, ale i lišky, vlci či šakali. Až na zpěv ptáků je zde úplný klid. Člověk má trochu pocit, jako by se tu zastavil čas.

Jenže my doplouváme až k ústí Ropotama do moře a musíme se vrátit zpátky do přístaviště. Na zpáteční cestě míjíme další ze zajímavých skal, ke které se také váže legenda. Kdysi za doby turecké nadvlády se zamilovala bulharská dívka do Turka, věděli ale, že jejich lásce nemůže být nikdy přáno, proto odešli právě sem, k řece Ropotamo, zde strávili poslední chvilky štěstí a poté skočili ze skály, a tak ukončili svůj život. Skále se dodnes říká paradoxně Veselá skála. To proto, že zde tento pár strávil ty nejkrásnější chvíle svého života.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!