14. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Po stopách loupežníka 'Grázla' jihem Čech

Nyní je Grasel využíván k cestovnímu ruchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nyní je Grasel využíván k cestovnímu ruchu. | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

SLAVONICE Několik tisíc turistů vyrazilo letos v létě na některou z tras Graselových stezek, které vedou jižními Čechami, Vysočinou a Rakouskem. Letos otevřené návštěvnické centrum Graselových stezek ve Slavonicích na Jindřichohradecku navštívilo téměř 5000 lidí.

Stezky jsou určeny výhradně pro pěší. První vznikla v roce 2003 a jejich síť se postupně rozrůstala až na současných 182 kilometrů. Lidé se na nich mohou podívat do míst, kde na počátku 19. století loupežník Johann Georg Grasel okrádal pocestné. V roce 1818 byl ve Vídni popraven. Jeho jméno prý dalo vzniknout hanlivému označení "grázl".

Na každé z devíti tras najdou návštěvníci zmínku o Graselovi nebo nějaké legendě s loupežníkem spojenou. "Těžko říct, která stezka je pro turisty nejatraktivnější. Snažíme se, aby byly všechny trasy něčím poutavé," uvedla Olga Žampová ze Slavonické renesanční společnosti, která se o projekt stará.

Příští rok až do Rakouska

Zájem turistů o Graselovy stezky se podle ní stále zvyšuje. I když přesné číslo prý nikdo nedokáže říct. Na každou sezonu se provozovatelé snaží připravit nějakou novinku. Letos to bylo návštěvnické centrum ve Slavonicích. V roce 2012 by měla být dokončena přeshraniční stezka z Maříže na Jindřichohradecku do Rakouska.

Oblast navštívil i Jiří Peňás. Jak se mu tam líbilo?

Přestože hlavní sezona už na Graselových stezkách skončila, lidé prý přijíždějí i na podzim. "Ale nyní jsou to spíš obyvatelé z okolí nebo školní výlety. Turisté z větších vzdáleností k nám přijíždějí na vícedenní dovolené hlavně v létě," uvedla Žampová.

Stezky vznikly díky příspěvku z programu Phare a dostaly cenu Herritage Awards 2003 Nadace Partnerství.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz