Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Po stopách loupežníka 'Grázla' jihem Čech

Nyní je Grasel využíván k cestovnímu ruchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nyní je Grasel využíván k cestovnímu ruchu. | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

SLAVONICE Několik tisíc turistů vyrazilo letos v létě na některou z tras Graselových stezek, které vedou jižními Čechami, Vysočinou a Rakouskem. Letos otevřené návštěvnické centrum Graselových stezek ve Slavonicích na Jindřichohradecku navštívilo téměř 5000 lidí.

Stezky jsou určeny výhradně pro pěší. První vznikla v roce 2003 a jejich síť se postupně rozrůstala až na současných 182 kilometrů. Lidé se na nich mohou podívat do míst, kde na počátku 19. století loupežník Johann Georg Grasel okrádal pocestné. V roce 1818 byl ve Vídni popraven. Jeho jméno prý dalo vzniknout hanlivému označení "grázl".

Na každé z devíti tras najdou návštěvníci zmínku o Graselovi nebo nějaké legendě s loupežníkem spojenou. "Těžko říct, která stezka je pro turisty nejatraktivnější. Snažíme se, aby byly všechny trasy něčím poutavé," uvedla Olga Žampová ze Slavonické renesanční společnosti, která se o projekt stará.

Příští rok až do Rakouska

Zájem turistů o Graselovy stezky se podle ní stále zvyšuje. I když přesné číslo prý nikdo nedokáže říct. Na každou sezonu se provozovatelé snaží připravit nějakou novinku. Letos to bylo návštěvnické centrum ve Slavonicích. V roce 2012 by měla být dokončena přeshraniční stezka z Maříže na Jindřichohradecku do Rakouska.

Oblast navštívil i Jiří Peňás. Jak se mu tam líbilo?

Přestože hlavní sezona už na Graselových stezkách skončila, lidé prý přijíždějí i na podzim. "Ale nyní jsou to spíš obyvatelé z okolí nebo školní výlety. Turisté z větších vzdáleností k nám přijíždějí na vícedenní dovolené hlavně v létě," uvedla Žampová.

Stezky vznikly díky příspěvku z programu Phare a dostaly cenu Herritage Awards 2003 Nadace Partnerství.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?