10. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Po stopách Vinnetoua na Stříbrném jezeře: na Plitvických jezerech se poperete s davy turistů

Plitvická jezera je soustava 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plitvická jezera je soustava 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami.... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PLITVICE Zatímco ve slavném filmu Poklad na Stříbrném jezeře číhali na Vinnetoua a Old Shaterhanda zlatachtiví zloduši, na současného turistu číhají v letních vedrech davy návštěvníků míjejících se na úzkých chodníčcích.

Co je stejné, je nádherná modrá voda, vodopády a nádherná jezera. Jen na rozdíl od herců si turisté nemohou zaplavat, protože je to celkem logicky zakázáno.

Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou.

Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou.

„Vyražte brzy ráno,“ zní univerzální rada před návštěvou Plitvických jezer, skvostem chorvatské přírody. Lesní parkoviště se plní závratnou rychlostí a jak v letních měsících stoupá teplota přes 30 stupňů, roste fronta na vstupenky do národního parku. V létě se otevírá už v sedm ráno.

Zde se natáčel film Poklad na stříbrném jezeře o Vinnetouovi. Jen jeskyně...

Zde se natáčel film Poklad na stříbrném jezeře o Vinnetouovi. Jen jeskyně nebyla na začátku 60. let minulého století tak zarostlá stromy.

Jeskyně známá z filmů o Vinnetouovi. Vede skrz ni příkrá stezka.

Jeskyně známá z filmů o Vinnetouovi. Vede skrz ni příkrá stezka.

K dispozici je několik okruhů, pokud chcete projít celý park a podívat se na všechna jezera a vodopády, zabere vám to víceméně celý den. Mezi davy turistů se příliš rychle chodit nedá. Ale pokud jste trpěliví, objevíte i jeskyni, v níž filmoví indiáni ukrývali zlato. 

Vody jezer mají různou barvu, od smaragdově zelené po sytě modrou. V dolní...

Vody jezer mají různou barvu, od smaragdově zelené po sytě modrou. V dolní části soustavy je 20 krasových jeskyň. V zimě jezera zamrzají, v létě má voda teplotu do 24 °C.

Leží ve vápencové proláklině, která vznikla pravděpodobně před osmi tisíci lety...

Leží ve vápencové proláklině, která vznikla pravděpodobně před osmi tisíci lety a neustále se mění narůstáním travertinových hrází na terasách (mimo jiné v závislosti na klimatu), erozí travertinových bloků a z dalších důvodů.

Národní park Plitvická jezera leží v nadmořské výšce 500 - 640 metrů nad mořem. Je to soustava 16 jezer propojených vodopády a kaskádami. Národním parkem se oblast stala v roce 1949. na seznamu UNESCO je od roku 1979.

Park leží ve vápencové proláklině, která vznikla mimo jiné i erozí travertinových bloků. Ke vzniku teras přispívají unikátní bakterie žijící v mechu a trávě. Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou. Barva jezer se neustále mění od azurové po tmavě modrou v závislosti na množství minerálů a organismů ve vodě.

Znalci filmů o Vinnetouovi, zbystřete. Tady plaval hlavní hrdina. Turisté mají...
V současné době není celý park zpřístupněn. Důvodem uzavření některých částí je...

Park navštěvuje ročně 200 tisíc turistů, což se může stát jezerům osudné. Voda v nich totiž již není pitná díky fekálnímu znečištění z nadměrného turismu a ilegální výstavby v okolí. Kvůli současnému stavu UNESCO zvažuje odebrání statutu světového dědictví.

mprMartin Prachař