Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pochoutky Angličanů? Hranolky s octem, chipsy v toastu, říká Češka

Martina Bruwer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Bruwer | foto: Archiv Martiny Bruwer

Michaela Bruwer se do Anglie přestěhovala před deseti lety, našla si zde práci, přítele a rozhodla se zůstat. „Dodnes jsem nepochopila britský stres ohledně každé zásuvky v koupelně, stejně jako ocet na hranolcích, mince pie a brambůrky mezi plátky toastového chleba,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Asi jízda autem. Začínala jsem jako au-pair. Rodina mi zaplatila dvě hodiny s instruktorem. Začali jsme hned druhý den po mém příjezdu, takže to bylo opravdu veselé. Další den už jsem sama vzala děti do školy a sebe na kurz. Cestu jsem se postupně naučila a pak už to šlo samo. 

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?

Určitě se mi špatně vysvětloval způsob slavení svátku. Nikdo moc nechápe, že každý den v kalendáři je pojmenovaný a podle toho lidé slaví svátek. Můj svátek se mnou slaví jen přítel, který byl několikrát v Česku, a tak mi uvěřil, že jsem si to nevymyslela. Mikuláš se také setkal s nepochopením, stejně tak Velikonoce. Já jsem také dodnes nepochopila britský stres ohledně každé zásuvky v koupelně, stejně jako ocet na hranolcích, mince pie a brambůrky mezi plátky toastového chleba. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Jsem z Česka, znám české zvyky, mám českou výchovu, to se nikdy nezmění. Momentálně mi nejvíce vyhovuje jet do Česka na dovolenou, než tam bydlet. Dost se ale změnilo k lepšímu za těch deset let, co v cizině žiju. Lidé jsou ochotnější a služby lepší. Je opravdu těžké odpovědět. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".


Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?

Určitě mi chybí chleba, i když tady můžu koupit polský, který je českému podobný. Česká strava je úplně jiná. Pořádná snídaně, oběd a večeře. To je tady dost vzácnost. Snídaně se většinou přeskočí, oběd řeší sendviči, večeři něčím větším, což není ideální. Skoro nikdo tu nepeče a jen velmi málo Britů umí vařit. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
From Czech? Is that Prague? Oh, Czechoslovakia? East Europe? Ale mám i známé, co v Česku byli a líbilo se jim tam. Vzpomínají na levné pivo, uzené koleno a Karlův most. V práci máme Rakušanku, která umí perfektně česky a kolegu, který pochází z Makedonie a umí tak dobře česky, že byste si ho spletli s Čechem. 

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.