Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
15. srpna 2014 17:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pod zemí strávil 11 dní. Nyní chce německý jeskyňář pokračovat v expedici

Záchranáři vytahují zraněného německého jeskyňáře na povrch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři vytahují zraněného německého jeskyňáře na povrch. | foto: ČTK

Německý speleolog, který se v červnu zranil a uvízl v téměř kilometrové hloubce v bavorském jeskynním systému Riesending-Schachthöhle, je už zpět ve své práci. Podle agentury DPA plánuje co nejdříve navázat na svou přerušenou expedici.

Dvaapadesátiletý Johann Westhauser strávil pod zemí s těžkým úrazem hlavy jedenáct dní. Na jeho vyproštění se podílelo více než sedm stovek záchranářů z několika zemí. Jeskyňář se posléze podrobil operaci očnice a několik týdnů se zotavoval na klinice v pohoří Schwarzwald na jihozápadě Německa. Nyní už opět pracuje na svém starém pracovišti v Institutu aplikované fyziky v Karlsruhe.

ČTĚTE TAKÉ:

Až se zcela uzdraví, chce se nadšený speleolog vydat zpět do bavorských jeskynního systému.

Vyproštěný speleolog krátce po zachránění. Dvaapadesátiletý Johann Westhauser...

Vyproštěnému speleologovi se vede dobře. Poděkoval zachránářům

"Z místa, kde se to stalo, se dá dostat ještě dál, jsou tam ještě neprobádané úseky," řekl. Na dotaz, zda se nebojí dalších zranění, uvedl: "Měl jsem prostě smůlu, s tím musí každý jeskyňář počítat." Své zkušenosti ze zkoumání i ze záchranné akce chce Westhauser letos v říjnu přednést na mezinárodní konferenci speleologů v italském Terstu.

Systém Riesending-Schachthöhle nedaleko Berchtesgadenu je dlouhý 19,2 kilometru a dosahuje hloubky 1148 metrů. Tvoří ho řada komplikovaných úzkých chodeb a průlezů, šachet i velkých jeskynních prostor s jezery. Objeven byl už v roce 1995 a mezi objevitele patřil i Westhauser.

Vstup do jeskyně bavorská horská služba na počátku července z obav před úrazy zvědavých turistů uzavřela masivní mříží. Klíč od ní bude možné získat na obecním úřadě v Bischofswiesenu. Případný zájemce bude ale muset prokázat fyzickou zdatnost, vědecký zájem a hlavně předložit doklad o pojištění, které by hradilo náklady na záchranou akci.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.