7. září 2009 9:49 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Podívejte se: Trabanty vyjely z Prahy do Kapského města

Trabanty expedice Transtrabant jsou připraveny na cestu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trabanty expedice Transtrabant jsou připraveny na cestu | foto: Lada Brůnová

PRAHA Na 20.000 kilometrů dlouhou cestu dvěma trabanty z Prahy do Kapského Města v Jihoafrické republice se v neděli odpoledne vydala skupina dobrodruhů. Cílem expedice je ukázat, že i v současné době je možné jet do Afriky autem, které nemá žádnou speciální výbavu, řekl vedoucí výpravy Dan Přibáň.

Trasa expedice nazvané Trabantem napříč Afrikou vede ve stopách Františka Vladimíra Foita a Jiřího Bauma, prvních Čechů, kteří v roce 1931 automobilem dojeli z Čech do Kapského Města.

Transtrabant - zleva zhora Pavel Šimek, Klára Handrejchová a Aleš Jungbauer, dole zleva Dan Přibáň a Martin Kozel

Transtrabant on-line

Zájemci mohou sledovat aktuální dění na www.transtrabant.cz a cestovatelé také připravili "malou expediční reality show" na www.facebook.com/transtrabant.

"Auta jsou upravena, aby tu dlouhou cestu vydržela. Mají ochranu proti proražení výfuku, filtry proti písku, nové motory," řekl člen posádky Aleš Jungbauer. Členové expedice na úpravách vozů pracovali půl roku, nejintenzivněji poslední den před odjezdem, dodal Přibáň.

Na cestu mají dobrodruzi zabaleno sušené maso, desinfekci a filtry na vodu.

Přehlídka trabantů na Vyšehradě

"Stravovat se budeme hlavně z místních zdrojů," vysvětlil Jungbauer. Žádné náhradní díly pro vozidla s sebou prý nevezou.

Kolona trabantů nejprve projela centrem metropole a dva expediční vozy pak vyrazily směrem na Plzeň. Pokračovat budou do Itálie, Tuniska, napříč africkým kontinentem až do Jihoafrické republiky.

Cestovatelé by do Kapského Města měli dojet 5. listopadu. Toto datum však podle Přibáně není jisté, protože po cestě je třeba počítat i se zdržením.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?