22. května 2009 10:47 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Podzemí Říma se otevře turistům

Světoznámá fontána di Trevi v Římě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světoznámá fontána di Trevi v Římě. | foto: Shutterstock

Římská radnice se rozhodla letos zpřístupnit turistům třicítku mimořádně zajímavých, ale poměrně neznámých archeologických lokalit italské metropole. Mezi těmito raritami, které se většinou nacházejí v podzemí, je i několik chrámů, ale také vatikánská nekropole a ubikace, v nichž kdysi žili gladiátoři.

Prohlídky s průvodci začnou už v pondělí. Některá místa budou otevřena jen krátkodobě, jiná mají být přístupná po celou letní sezonu, sdělil Broccoli. S několikatýdenním zpřístupněním se počítá zejména u zajímavostí, které leží na předměstí Říma.

Rádi byste si zblízka prohlédli římské Koloseum? Leťte. Cesta letadlem je v porovnání s autem úspornější nejen z hlediska času, někdy i finančně.

Část pamětihodností bude zpřístupněna jen na požádání. Prohlídka bude samozřejmě něco stát, základní sazba je pět eur, tedy v přepočtu zhruba 150 korun. Radnice předpokládá, že zájem bude velký, a proto nabádá, aby si návštěvníci předem zarezervovali termín prohlídky.

"Skrytý Řím má každý návštěvník metropole fakticky před očima, ale málokdo si to uvědomuje. A značná část římských dějin leží právě pod našima nohama," řekl římský radní pro kulturu Umberto Broccoli.

Záměrem radnice je ukázat takové archeologické poklady, jako je například Ludus Magnus, ubytovny, v nichž žili gladiátoři připravující se na krvavé zápasy v Koloseu stojícím v těsném sousedství ubikací.

Další raritou je akvadukt, jímž už před dvěma tisíciletími proudila do Říma pitná voda. Část tohoto důmyslného vodovodního systému funguje dodnes a zásobuje například i světoznámou fontánu di Trevi.

Zpřístupněny ale budou i další zatím neznámé zajímavosti jako třeba velitelství hasičského sboru, který bojoval v antickém Římě s četnými požáry, a také několik pohanských chrámů.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz