Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pohádková zřícenina Borotín. Milují ji trampové, výletníci i filmaři

Ruiny hradu Borotín, stojící na vyvýšenině nad rybníkem, vyhledávají nejen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruiny hradu Borotín, stojící na vyvýšenině nad rybníkem, vyhledávají nejen... | foto: KAREL DRÁBEK

Romantickou zříceninu borotínského hradu a jeho okolí využili filmaři několikrát, nejznámější je pohádka Honza málem králem, někteří si vzpomenou i na Údolí krásných žab, Odvážná slečna nebo Do nebíčka. Hrad vícekrát navštívil i Karel Hynek Mácha, na jeho pobyt upozorňuje deska vsazená do zdi hradu.

Borotín je jednou z nejstarších obcí Táborska. Ve 12. století patřil Vítkovcům. Východně od obce byl vybudován strážní hrad k ochraně důležité stezky z jihu Čech do Prahy. První zpráva o hradu je z roku 1356, jako majitel je uveden Vítek z Borotína. Je možné, že právě on byl zakladatelem hradu. Jeho potomci patřili mezi zastánce Husova učení. K táborským hejtmanům patřil Mikuláš z Landštejna a Borotína. Ten se v r. 1434 přidal ke katolické straně, a proto táborské vojsko hrad 21. května 1434 oblehlo.

Zároveň podle tehdejšího zvyku vydrancovali a vypálili město Borotín. Hrad ale odolal, táborské vojsko se přesunulo do středních Čech a 30. května 1434 bylo poraženo v bitvě u Lipan. Bitvy se účastnil i Mikuláš z Landštejna a Borotína. Ten později hrad prodal Janu Malovcovi z Pacova. Jejich rodový znak se stal i znakem města Borotína.

Na místě neopevněného předhradí byl vystavěn barokní hospodářský dvůr. Malovcové vlastnili hrad až do roku 1613, kdy jej koupil Kryštof Vojkovský z Milhostic. Při stavovském povstání byl roku 1620 hrad vypálen a následně opuštěn. Získali jej spolu s dvorem Lobkovicové, v roce 1829 jej pak koupil Jan Nádherný z Prahy. Zhruba v této době si opuštěný Borotín oblíbil Karel Hynek Mácha. Z nedalekých Měštic u Sedlce totiž pocházel jeho otec, a ačkoli Karel Hynek s bratremMichalem vyrůstali v Praze, rodiče je posílali na venkov k příbuzným z otcovy strany. Prokazatelně Mácha navštívil Borotín dvakrát, a to v létě 1828 a 1829, avšak je pravděpodobné, že tu byl ještě vícekrát.

Hrad se v průběhu času stal zdrojem stavebního kamene. V letech 1980–1982 byla zřícenina upravena a zajištěna. Areál je volně přístupný včetně zabezpečených sklepů. Barokní dvůr vícekrát změnil majitele, dnes je jako kulturní památka postupně opravován.

Kde vzít vápno

Ať už naši předkové stavěli z kamene, nebo z cihel, potřebovali maltu – a do malty vápno. Proto také máme u nás tolik místních názvů jako Vápenice, Vápenka, Vápno atd. Vápenec se těžil i z malých ložisek a zpracovával přímo na místě. Bylo to levnější než doprava na delší vzdálenost. I tady je místo „Na Vápence“ se starým, zarostlým lomem. Jedna ze starých vápenek stála u rybníka pod zříceninou hradu. Na konci 19. století byla místní produkce nahrazena dovozem z Chýnova.

Bouřlivou historii má za sebou také samotný Borotín, který byl za třicetileté války vícekrát vypleněn a vypálen. I později zde docházelo k častým požárům. Přes město nevedla hlavní silnice ani železnice, proto nemohlo dojít k významnějšímu rozvoji průmyslu. Na druhou stranu to přispělo k zachování dobrého životního prostředí. V současnosti je Borotín městysem, ve kterém se po dlouhé době podařilo zajistit přírůstek obyvatelstva.

Učitela muzikant

Asi nejznámějším borotínským rodákem je Jan Evangelista Kypta (1. 12. 1813, Borotín – 5. 4. 1868). Jeho životopis by vydal na román o životě obrozeneckého učitele a hudebníka. Jeho otec byl tkalcem, po jeho smrti mohl mladý Kypta pro nedostatek peněz absolvovat jen šestiměsíční kurz a stal se učitelským pomocníkem v Kunžaku a Číměři. Po absolvování varhanického kurzu získal v roce 1834 místo varhaníka v Jindřichově Hradci, rok nato se stal učitelem.

Posledních 20 let prožil vTelči. Působil jako učitel na dívčí obecné škole, řídil chrámový sbor a orchestr a založil hudební školu. Je autorem učebnic zeměpisu, dějepisu a německé gramatiky. K tomu ještě stačil napsat Stručný dějepis města a panství Telče. Za jeho pedagogickou činnost mu byl udělen titul Vzorný učitel (a to tehdy něco znamenalo). Pastorální mše A-dur Jana Evangelisty Kypty se hraje dodnes. Mimo chrámovou hudbu komponoval i skladby zábavné a taneční. Napsal i vlastní životopis, ve kterém si stěžuje na hlad a špatnou stravu v mládí.

Městys Borotín a hrad spojuje naučná stezka J. E. Kypty. Začíná na borotínském rynku a končí na zřícenině hradu. Na cestě je celkem devět zastávek s informačními tabulemi, které seznamují se zdejší historií a přírodou. Trasa měří čtyři kilometry, zpět do Borotína se můžete vrátit po modré turistické značce.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.