Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Svět očima Hanzelky a Zikmunda. Plzeňská zoo chystá expozici

Pohled do světa podle Hanzelky a Zikmunda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled do světa podle Hanzelky a Zikmunda | foto: ČTK

PLZEŇ Malou interaktivní expozici věnovanou slavné cestovatelské dvojici Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka otevře letos plzeňská zoologická zahrada. Stálé minimuzeum vzniká jako hold plzeňskému rodákovi Zikmundovi, který v únoru oslaví 95. narozeniny.

Vitální cestovatel v zoo poklepal na základní kámen expozice. Její první část se návštěvníkům otevře na začátku května, další dvě se budou budovat podle finančních možností zoo, řekl ředitel zahrady Jiří Trávníček. Část expozice věnovaná zejména Zikmundovým a Hanzelkovým asijským cestám bude v prvním patře vstupního objektu do podzemí zoo. Vstupní kámen otesali do podoby symbolizující svět a cestování studenti nedaleké střední umělecké školy Zámeček.

Pohled do světa podle Hanzelky a Zikmunda

V bývalém německém protileteckém krytu ze druhé světové války otevřela zoo před časem unikátní podzemní expozice. "Chtěli jsme využít asi 100 metrů čtverečných plochy, kterou tu máme, a rozhodli jsme se k 95. narozeninám pana Zikmunda vybudovat stále minimuzeum věnované cestám této světoznámé cestovatelské dvojice," řekl ředitel zoo. Do dubna chce zoo připravit pohled do světa, jaký zprostředkovali Zikmund s Hanzelkou před desítkami let.

Cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund poklepal v plzeňské zoo základní kámen dlouhodobé expozice cestovatelů Zikmunda a Hanzelky.

Cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund poklepal v plzeňské zoo základní kámen dlouhodobé expozice cestovatelů Zikmunda a Hanzelky.

"Dominantní exponáty budou jejich dobové černobílé fotografie, aby to mělo retro atmosféru. Budou tu i některá jejich etnika - ta jsou velmi vzácná, protože oni moc věcí nevozili. Budou tu jejich spacáky a několik originálních věcí," popsal Trávníček. Plánuje se také promítání cestopisných filmů a expozici má doplnit několik dobových předmětů, jaké Zikmund a Hanzelka na svých cestách používali.

"Bude tu kousek indonéského pralesa s nějakými krokodýly, bude tady středoasijská poušť, kterou projeli, a nějaká ještěrka. Chceme, aby to bylo akční, pro děti, aby to nebyla jen strohá výstava, ale živý organismus," dodal Trávníček. Další část expozice věnovaná africké cestě známé dvojice by měla časem vzniknout v pavilonu u žiraf.

Stálou expozici věnovanou této dvojici cestovatelů najdete ve zlínském zámku a od května 2013 mohou obdivovatelé této dvojice navštívit stálou expozici Muzea Jihovýchodní Moravy ve Zlíně v budově číslo 14 továrního areálu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa
Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa

Upřímně – všechno, co zkracuje čas nad domácími pracemi, vítám s otevřenou náručí! To dokazuje i pračka AEG 7000 series, která mi ušetřila dobu...