Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
22. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Městečko Gordens, pohoršený mnich a levandulové pole

Klášter L´Abbey Senanque  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klášter L´Abbey Senanque | foto: Lenka Boráková

Klášter L´Abbey Senanque se nachází v nádherném provensálském údolí kousek od městečka Gordes. Tento klášter obklopený nádhernými lány levandulí, patří cisterciánům od roku 1178 a jeho stavba trvala více než 100 let. Na první pohled velmi dominantní klášter nabízí i netradiční možnost pobytu.

To má však pevná pravidla. Za cenu, že strávíte pod střechou tohoto románského dómu, se musíte podílet na nesčetném úklidu a účastnit se téměř každé modlitby, která se bude konat ve vedlejším kostele. Výjimkou není ani 4 hodina ranní, kdy se koná první mše a pokud jste v tu dobu usnuli, vězte že zdejší zvony vás probudí i z toho nejtvrdšího spánku.


Pohlednice z cest na větší mapě

Vřele vás přivítá bratr Jacques, s kterým se nedomluvíte jinak než francouzsky. Vzhledem k tomu, že jsme nerozuměli , jak se zpočátku zdálo – pravidla jsme opomenuli a namísto pravidelných modliteb a úklidu, jsme vyrazili do blízkého městečka Gordes.  Příští den ráno jsme museli za pohoršeného pohledu bratra, klášter opustit. Zážitek je to však pozoruhodný.

V mini pokojích, kde voní posbíraná klášterní levandule (produkt, kterým se místní mniši živí) se můžete uložit na stejných postelích jako poutníci nebo mniši, kteří za těmito zdmi žijí. Lůžka jsou tvrdší než kámen a díky ustavičnému vrzání dřevěných parket usnete jen stěží, ovšem alespoň na chvíli se můžete vcítit do každodenního života cisterciánů.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz


Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.