24. dubna 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pojištění cest přímo na kartě

Cestovní pojištění rovnou k platební kartě? Banky ho ve spolupráci s pojišťovnami nabízejí zdarma, za pár stovek ročně, ale i za poplatek několika tisíc.

Cestovní pojištění se stalo běžnou součástí cest do zahraničí. Pojištění pokryje případné lékařské ošetření, hospitalizaci, převoz pacienta a léky. Samozřejmostí je asistenční služba v českém jazyce. Někdy bývá ochrana rozšířena i na další rizika spojená s cestováním - například na ztrátu zavazadel. V balíčku může být i pojištění odpovědnosti za škodu.

Pojistit se lze dvěma způsoby. Pokud jezdíte za hranice jen jednou ročně, a navíc na krátko, pravděpodobně se vám vyplatí běžné cestovní pojištění platné jen po dobu vašeho pobytu v zahraničí. V opačném případě lze doporučit variantu dlouhodobého pojištění, které kryje rizika vznikající i během opakovaných cest. Existuje několik možností, jak lze uvedené pojištění sjednat, pro držitele platební karty však stojí za úvahu si k ní sjednat cestovního pojištění.

Vyšší cena, vyšší standard

Předtím než se vydáte do banky, je dobré si ověřit, zda vaše karta neobsahuje pojištění automaticky. Každá z devíti oslovených bank má totiž v portfoliu platební kartu, jejíž součástí je cestovní pojištění. To platí zejména u karet edicí Gold a Business, které se vyznačují dražším ročním poplatkem v řádu několika tisíc korun.

Co nabízejí banky
KOMERČNÍ BANKA
Pojištění poskytuje Komerční pojišťovna.

Comfort Plus
* 2400 Kč ročně
* Max. 60 dní za hranicemi ročně.
* Limit krytí léčebných výloh je 2 mil. Kč. V ceně úrazové pojištění s limitem 2 mil. Kč, pojištění právní pomoci s limitem 200 tis. Kč a odpovědnosti za škodu s limitem 1,4 mil. Kč.
* Uhrazení ztrát vzniklých bezprostředně při cestování letadlem až do výše 8000 Kč.
* Automaticky jsou pro většinu rizik pojištěni rodinní příslušníci.

ČESKÁ SPOŘITELNA
Pojištění poskytuje Kooperativa a Vienna Insurance Group. Majitelé Osobního konta si mohou sjednat speciální pojištění pro sebe a další osoby v rámci účtu. Ostatní klienti se mohou pojistit ke svým kartám.

Comfort
* 300 Kč ročně
* Max. 90 dní za hranicemi ročně.
* Zahrnuje pojištění léčebných výloh do 1,5 mil. Kč, úrazů do 1 mil. Kč, odpovědnosti za škodu do 200 tis. Kč a zavazadel do 10 tis.
Kč. V ceně jsou i další asistenční služby s limitem plnění 500 tis. Kč.
* Pojištění rodinných příslušníků: 450 Kč.
* Varianty Exclusive a Gold v ceně některých karet.

ČSOB
Pojištění poskytuje ČSOB Pojišťovna.

Pojištění Standard
* 300 Kč ročně
* Maximálně 90 dní za hranicemi ročně.
* Limit na léčebné výlohy je 1 mil. Kč, na odpovědnost na zdraví 300 tis. Kč, na škody na majetku 100 tis. Kč.

Pojištění Exclusive
* 1000 Kč ročně
* Maximálně 90 dní za hranicemi ročně.
* Zhruba dvojnásobný limit plnění než Standard, navíc dostanete 200tisícové úrazové pojištění.

Pojištění Gold
* 1400 Kč
* Maximálně 120 dní za hranicemi ročně.
* Limity jako u Exclusive, navíc zahrnuje pojištění zavazadel do výše 20 tis. Kč.
* Ke všem variantám lze rozšířit pojistné krytí i na rodinné příslušníky. Standard Family stojí 800 Kč, Exclusive Family 2200 Kč, Gold Family 2600 Kč.

VOLKSBANK
Pojištění poskytuje ČSOB Pojišťovna, proto je i nabídka téměř totožná jako u ČSOB.
*U pojištění Standard je při stejné ceně obsažen limit léčebných výloh o 250 tisíc nižší. Ve všech třech variantách navíc musíte počítat s 3% spoluúčastí.
Například Volksbank nabízí karty MasterCard i Visa v edici Gold za shodný roční poplatek 4000 Kč, za stejnou cenu nabízí tyto karty i ČSOB. Pojištění v ceně karty lze však nalézt i u nižších kategorií karet. Tuto možnost najdeme kupříkladu v nabídce BAWAG Bank, která poskytuje s platební kartou MasterCard Standard pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb do limitu jeden milion korun. I zde je cena pojištění zčásti skryta v poplatku za kartu, který je 600 korun za rok. Podobně Komerční banka nabízí za roční poplatek 700 korun Inter Card MasterCard s cestovním pojištěním s pojistným krytím až do výše půl milionu korun.
 
U karet, které v sobě cestovní pojištění neobsahují, si za něj zpravidla můžete připlatit. Než se však rozhodnete podepsat smlouvu, podrobně prostudujte pojistné podmínky. Cestovní pojištění totiž často není přímo produktem banky, ale je poskytováno některým z jejích smluvních partnerů. Pojišťovny skupiny AIG spolupracují s bankami BAWAG, Citibank a GE Money, Uniqua je od počátku roku partnerem Raiffeisenbank. Smlouvu s ČSOB Pojišťovnou uzavřete nejen u karet ČSOB, ale i u karet, které vydává Volksbank.

Navíc v nabídce každého bankovního ústavu nalezneme několik variant pojištění. Ty se mezi sebou liší jak limity krytí a výší případné spoluúčasti, tak okruhem pojištěných osob.
 
U nejnižší varianty je běžně poskytováno maximální plnění okolo jednoho milionu korun, u vyšších variant je jeho výše zpravidla dvojnásobná. Pro cesty na dovolenou se může vyplatit si za příplatek k obvyklé sazbě sjednat pojištění s držitelem karty společně cestujících rodinných příslušníků. V sazebnících ho nejčastěji najdete pod označením „Family“. Jeho cena je zhruba dvojnásobná než při pojištění jednotlivce.

Za desítky korun měsíčně
Přestože přesná cena pojistného mimo jiné závisí na druhu účtu a karty, Raiffeisenbank poskytuje možnost připojištění za částku 50 korun měsíčně. Ve variantě Standard pak kromě milionového pojištění léčebných výloh dostanete pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti za škody a pojištění právní pomoci v případě dopravní nehody. Maximální délka cesty je omezena na 45 dní a je bez spoluúčasti.

Nabídka UniCredit Bank je strukturou podobná. Pojištění Travel Basic, které za 25 Kč měsíčně nabízí ke kartám Visa Electron a Maestro, však zahrnuje vyšší pojistné limity: 1,7 milionu na léčebné výlohy, 150 tisíc korun na nadstandardní asistenční a právní služby.

Nabídky tří největších bank na trhu České spořitelny, ČSOB a Komerční banky naleznete ve srovnávacím přehledu vpravo.

U kreditních karet je situace obdobná jako u debetních - v nabídce najdeme karty s cestovním pojištěním zahrnutým v ročním poplatku i bez něj. GE Money například ke kartám Maestro přibaluje jen úrazové pojištění, zatímco embosovaná MasterCard obsahuje i cestovní pojištění s krytím 750 tisíc korun. Rozšířené pojištění Travel Plus je pak nabízeno za 83, respektive 72 korun měsíčně.
Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz