Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Poklad v nitru hor

Krápníky jsou vysoké i několik desítek metrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krápníky jsou vysoké i několik desítek metrů. | foto: region marche

Pokud se vydáte do Itálie do kraje Marche, rozhodně byste neměli opomenout navštívit „Le Grotte di Frasassi“. Tento krasový komplex v nitru apeninských hor, vzdálený asi padesát kilometrů od Ancony, patří k největším jeskyním v Evropě. Průvodci jeskyněmi tvrdí, že stálá teplota se tu pohybuje kolem 14 °C. To je příjemný chládek. Asi i proto mají o návštěvu tohoto místa Italové takový zájem.

Zato Čechy jsme tu nepotkali. Buď o jeskyních ještě nevědí, anebo jim je líto zaplatit vstupné, které činí 15 eur pro dospělou osobu.

Monumentální prostory
V úvodu prohlídky nám průvodkyně ukazuje plánek sálů. Upozorňuje nás, že asi dva sály ze sedmi neuvidíme. Nevíme, zda máme litovat. Vstup do nich je totiž obtížný, nevede tam žádná upravená cesta, ale jde se přímo mezi krápníky. Takovou prohlídku je nutné objednat si předem. Teprve až se najde deset zájemců, vytvoří průvodci skupinu, která se vydá na těžko přístupná místa ve speciální obuvi a helmách.

Celá prohlídka krasového komplexu vám zabere asi čtyři hodiny. Dospělý člověk za ni zaplatí 45 eur. Nezapomenutelným zážitkem pro nás byla návštěva malého okruhu, který není potřeba objednávat a kde se zhruba hodinu chodí po upravených cestách. Již první sál nás ohromil svou monumentálností. Ani v dalších jeskyních nikdo z přítomných návštěvníků rozhodně nemusel trpět klaustrofobií.

Krápníky velké jako paneláky
Stojíme uprostřed hory. Podle průvodkyně jsou rozměry sálu asi 130 a 180 metrů a vysoký je více než 200 metrů. Stojíme a vstřebáváme krásu a velikost tohoto prostoru. Člověk se zdá být uvnitř tak malý.

Kamkoliv se rozhlédneme, vidíme větší či menší krápníky různých tvarů, některé jsou bílé jako šlehačka. Jsme jimi obklopeni a posloucháme průvodkyni, která vypráví, kdy a jak celý komplex vznikal. Historie jeskyň sahá do dávné minulosti. Uvádí se, že vznikly před 1 400 000 lety, kdy řeka Sentino vyhloubila do skalního masivu osmnáct kilometrů dlouhou dutinu.

Zrcadlení ve vodní hladině 
Krápníky jsou vysoké i několik desítek metrů. Průvodkyně nám dále vypráví, že jeden milimetr čtvereční krápníku roste asi patnáct let. Když stojím pod jedním, který vypadá jako ohořelá svíčka a měří dvacet metrů, uvažuji, že je zhruba tak velký jako sedmipatrový panelák.

V několika místnostech se krápníky zrcadlí ve vodní hladině, což umocňuje neopakovatelnou atmosféru tohoto zážitku. V jedné části trasy spatřujeme i samotnou řeku Sentino.
Cesta zpět vede opět přes všechny sály. V posledním, nebo vlastně v prvním, se můžete nechat vyfotit. Pokud se vám obrázek nebude líbit, fotografka vám vyjde vstříc a pořídí jiný. Snímek ve velikosti 20x30 cm obdržíte u východu. Za jeden obrázek zaplatíte 10 eur.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!