Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
4. července 2008 5:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Poklad v nitru hor

Krápníky jsou vysoké i několik desítek metrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krápníky jsou vysoké i několik desítek metrů. | foto: region marche

Pokud se vydáte do Itálie do kraje Marche, rozhodně byste neměli opomenout navštívit „Le Grotte di Frasassi“. Tento krasový komplex v nitru apeninských hor, vzdálený asi padesát kilometrů od Ancony, patří k největším jeskyním v Evropě. Průvodci jeskyněmi tvrdí, že stálá teplota se tu pohybuje kolem 14 °C. To je příjemný chládek. Asi i proto mají o návštěvu tohoto místa Italové takový zájem.

Zato Čechy jsme tu nepotkali. Buď o jeskyních ještě nevědí, anebo jim je líto zaplatit vstupné, které činí 15 eur pro dospělou osobu.

Monumentální prostory
V úvodu prohlídky nám průvodkyně ukazuje plánek sálů. Upozorňuje nás, že asi dva sály ze sedmi neuvidíme. Nevíme, zda máme litovat. Vstup do nich je totiž obtížný, nevede tam žádná upravená cesta, ale jde se přímo mezi krápníky. Takovou prohlídku je nutné objednat si předem. Teprve až se najde deset zájemců, vytvoří průvodci skupinu, která se vydá na těžko přístupná místa ve speciální obuvi a helmách.

Celá prohlídka krasového komplexu vám zabere asi čtyři hodiny. Dospělý člověk za ni zaplatí 45 eur. Nezapomenutelným zážitkem pro nás byla návštěva malého okruhu, který není potřeba objednávat a kde se zhruba hodinu chodí po upravených cestách. Již první sál nás ohromil svou monumentálností. Ani v dalších jeskyních nikdo z přítomných návštěvníků rozhodně nemusel trpět klaustrofobií.

Krápníky velké jako paneláky
Stojíme uprostřed hory. Podle průvodkyně jsou rozměry sálu asi 130 a 180 metrů a vysoký je více než 200 metrů. Stojíme a vstřebáváme krásu a velikost tohoto prostoru. Člověk se zdá být uvnitř tak malý.

Kamkoliv se rozhlédneme, vidíme větší či menší krápníky různých tvarů, některé jsou bílé jako šlehačka. Jsme jimi obklopeni a posloucháme průvodkyni, která vypráví, kdy a jak celý komplex vznikal. Historie jeskyň sahá do dávné minulosti. Uvádí se, že vznikly před 1 400 000 lety, kdy řeka Sentino vyhloubila do skalního masivu osmnáct kilometrů dlouhou dutinu.

Zrcadlení ve vodní hladině 
Krápníky jsou vysoké i několik desítek metrů. Průvodkyně nám dále vypráví, že jeden milimetr čtvereční krápníku roste asi patnáct let. Když stojím pod jedním, který vypadá jako ohořelá svíčka a měří dvacet metrů, uvažuji, že je zhruba tak velký jako sedmipatrový panelák.

V několika místnostech se krápníky zrcadlí ve vodní hladině, což umocňuje neopakovatelnou atmosféru tohoto zážitku. V jedné části trasy spatřujeme i samotnou řeku Sentino.
Cesta zpět vede opět přes všechny sály. V posledním, nebo vlastně v prvním, se můžete nechat vyfotit. Pokud se vám obrázek nebude líbit, fotografka vám vyjde vstříc a pořídí jiný. Snímek ve velikosti 20x30 cm obdržíte u východu. Za jeden obrázek zaplatíte 10 eur.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.