23. dubna 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Polabí na kole. Nová stezka spojuje pět obcí

Rodinná idylka na kolech (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinná idylka na kolech (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRANDÝS NAD LABEM Brandýs nad Labem slavnostně otevřel novou, 11 kilometrů dlouhou Polabskou cyklostezku, která propojuje pět obcí v okolí. Po levém břehu Labe se nyní lze dostat z Kostelce nad Labem na Mělnicku až do Lázní Toušeň v okrese Praha - východ.

Stavba přišla na více než 58 milionů korun, řekla mluvčí města Michaela Miková.

"Chtěli jsme vybudovat kvalitní cyklostezku s bezpečným povrchem a současně propojit několik historicky významných měst a obcí na levém břehu Labe," řekl starosta Brandýsa nad Labem Ondřej Přenosil (ODS). Nová cyklostezka umožní nejen příjemné výlety podél Labe, ale lidé budou moci poznat historické památky i přírodní zajímavosti, které se podél její trasy nacházejí.

Polabská cyklostezka propojuje Kostelec nad Labem, Záryby, Brandýs nad Labem - Starou Boleslav, Zápy a Lázně Toušeň. Cyklostezku s asfaltovým povrchem mohou využívat cyklisté, ale i pěší, vozíčkáři a bruslaři. Pohyb in-line bruslařům není povolen pouze v části Brandýsa nad Labem, v úseku od Labské promenády k dálničnímu mostu. "Je to kvůli zajištění větší bezpečnosti ostatních uživatelů a návštěvníků," uvedla Miková.

Po celé trase cyklostezky je osm zastřešených odpočívadel s různými herními prvky a také tři informační klikotoče. Na nich si mohou turisté sami spustit zvukové záznamy o historických a přírodních zajímavostech jednotlivých úseků nebo si poslechnout příběh o historii řeky Labe.

Součástí cyklostezky jsou i nové, v některých místech technicky velmi náročné lávky a rampy.

Výstavba cyklostezky byla zahájena loni v únoru, zkolaudována byla loni v listopadu. Projekt byl z velké části financován z evropských fondů prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy. Podílelo se na něm všech pět obcí, kterými cyklostezka prochází. Středočeský kraj poskytl 810.000 korun na projekt.

Ve Středočeském kraji se letos bude za 18 milionů Kč rozšiřovat také cyklostezka Po stopách českých králů, kde vzniknou dva nové úseky z Berouna do Nižboru a z Žebráku do Točníku. Nedávno začala i výstavba nové cyklostezky na okraji Kladna, spojí město s obcí Malé Kyšice. Přijde na 19,5 milionu korun.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...