3. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Poláci vrátí kvůli Euru hlídky na hranice

Rakouský policista - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský policista - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA/ VARŠAVA Polské ministerstvo vnitra zavede od 4. června dočasnou pohraniční kontrolu kvůli lidem cestujícím na fotbalový šampionát Euro 2012, které pořádá Polsko s Ukrajinou. Omezí se tak pravidla schengenského prostoru, která jinak umožňují pohyb bez kontrol, informovala Gabriela Tománková z velvyslanectví ČR ve Varšavě.

Pohraniční kontroly budou zavedeny od 4. června do 1. července, rozhodl polský ministr vnitra. Kontroly se vztahují na polské hranice s Českem, Slovenskem a Německem. V úseku české hranice se jedná o 120 přechodů.

"Bude možné překračovat státní hranici pouze v místě těchto hraničních přechodů. Kontrola bude prováděna namátkově na vybraných přechodech. Polská strana upozorňuje, že na přechodech bez přítomnosti pohraničníků je třeba bez prodlení pokračovat v jízdě," sdělila Tománková.

Například podle Ivy Kormošové z policie Královehradeckého kraje budou řidiči přejíždět hranice pouze na silničních přechodech a ostatní, kterými lze v současné době projíždět auty, se budou moci používat pouze jako turistické stezky pro pěší nebo cyklisty.

Kontrola problémových fanoušků

Důvodem je podle mluvčího českého policejního prezidia Jana Melši zejména kontrola problémových fanoušků a sledování dopravního náporu. Poláci se zaměří hlavně na zbraně a nebezpečné předměty. "Nejde jen o české fanoušky, ale je třeba zmínit, že ČR bude v době šampionátu také tranzitní zemí pro cestující odjinud," dodal Melša.

Namátkové kontroly se podle něj budou týkat hlavně vozidel, které na první pohled vezou fanoušky na fotbal, zatímco rodiny s dětmi na výletě se zdržení na hranicích obávat nemusí. Poláci nebudou sledovat provoz přímo na hranici, ale v přiměřeném úseku ve vnitrozemí.

Porušení schengenu

Schengenský prostor, který zahrnuje země EU a několik dalších, sice umožňuje volný pohyb bez kontrol, pohraničníky je ale možné z bezpečnostních důvodů znovu povolat do služby. Takovou příležitostech je například právě mezinárodní sportovní akce.

Potřebné informace týkající se cestování do Polska a Ukrajiny mohou lidé najít na webu české policie. Podobný servis provozuje také české ministerstvo zahraničí na stránkách svého varšavského velvyslanectví.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Tománková dále zmínila, že polské Rádio Traffic ve Vratislavi připravilo speciální dvoujazyčný program, který přinese kromě sportovního přehledu také informace o situaci na silnicích a předpověď počasí.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz