Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Polka: Vaším jediným cílem je přežít

Tatiana Kowalská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatiana Kowalská |

Češi jsou svobodomyslnější než Poláci. Můžete chodit na potraty, kamarádit s homosexuály, vyhýbat se kostelům a nikdo vás za to neodsoudí. V Polsku je to jiné. Katolická církev má velký vliv, a to i na mladé lidi.

 Já sama ale církev také vnímám pozitivně, na rozdíl od mnoha Čechů. My Poláci moc nerozumíme tomu, jak můžete věřit v Boha, ale neuznávat církev. Pro nás je to paradox. Víra je složitá a člověk chybující, dostat se k Bohu a žít podle boží vůle je těžké, ale jít každou neděli do kostela, to dokáže každý a zároveň je to minimum, které může člověk pro život s Bohem udělat.

Ta rozdílnost mezi Čechy a Poláky je dána i obdobím socialismu. Když se Češi za socialismu nudili, měli sex, kdežto Poláci chodili do kostela. U nás byly i v 80. letech plné kostely. Při nedělních bohoslužbách se někdy věřící do kostela nevešli.

Pamatuji si, jak jsem jako malá s rodiči a dalšími lidmi stála před kostelem, protože se dovnitř nemohli vejít všichni, a tak jsme poslouchali a modlili se venku. To by se v Čechách nestalo.

Další rozdíl vidím v pojetí národního sebevědomí. My na svůj národ dokážeme být hrdí, nestydíme se za něj bojovat. Tohle Češi neumí. Jakoukoli aktivitu a projev hrdosti vnímáte jako nepatřičné. Pro vás je důležité přežít.

 

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.