Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Polka: Vaším jediným cílem je přežít

Tatiana Kowalská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatiana Kowalská |

Češi jsou svobodomyslnější než Poláci. Můžete chodit na potraty, kamarádit s homosexuály, vyhýbat se kostelům a nikdo vás za to neodsoudí. V Polsku je to jiné. Katolická církev má velký vliv, a to i na mladé lidi.

 Já sama ale církev také vnímám pozitivně, na rozdíl od mnoha Čechů. My Poláci moc nerozumíme tomu, jak můžete věřit v Boha, ale neuznávat církev. Pro nás je to paradox. Víra je složitá a člověk chybující, dostat se k Bohu a žít podle boží vůle je těžké, ale jít každou neděli do kostela, to dokáže každý a zároveň je to minimum, které může člověk pro život s Bohem udělat.

Ta rozdílnost mezi Čechy a Poláky je dána i obdobím socialismu. Když se Češi za socialismu nudili, měli sex, kdežto Poláci chodili do kostela. U nás byly i v 80. letech plné kostely. Při nedělních bohoslužbách se někdy věřící do kostela nevešli.

Pamatuji si, jak jsem jako malá s rodiči a dalšími lidmi stála před kostelem, protože se dovnitř nemohli vejít všichni, a tak jsme poslouchali a modlili se venku. To by se v Čechách nestalo.

Další rozdíl vidím v pojetí národního sebevědomí. My na svůj národ dokážeme být hrdí, nestydíme se za něj bojovat. Tohle Češi neumí. Jakoukoli aktivitu a projev hrdosti vnímáte jako nepatřičné. Pro vás je důležité přežít.

 

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?