Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Masožroutům bych v Indii doporučila vegetariánský jídelníček, říká Češka

Tereza Hercigová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tereza Hercigová | foto: Archiv Terezy Hercigové

Tereza Hercigová se rozhodla přestěhovat na čas do Indie kvůli práci a cestování. Působila zde jako stážistka v marketingu a ve vzdělávání. „V Indii mě trochu překvapilo, že stejně jako u nás tu mají lidé často ve zvyku se doma zouvat. Jedna kolegyně mi to zdůvodnila takto: Můj domov je pro mě jako chrám. Proto se doma zouvám,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Dojmů byla celá řada. Úplně první - a to hned po příletu - ale bylo množství pachů. Vedro, hluk, prach a spousty lidí jsem čekala. Nikdo se ale nezmínil, že budu zahlcena takovou spoustou čichových vjemů. Voňavý dým z tyčinek, pach rozpáleného asfaltu a pneumatik, jemné květy jasmínu ve vlasech a v chrámech, koření, černá stoka s bůhvíčím. Časem se mi pak tento dojem zobecnil na všudypřítomnou pestrost a kontrasty - barev, vyznání, jídel, bohatství i chudoby.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
To se mi asi úplně nestalo. Spíš mě v Indii trochu překvapilo, že stejně jako u nás tu mají lidé často ve zvyku se doma zouvat. Jedna kolegyně mi to zdůvodnila takto: Můj domov je pro mě jako chrám. Proto se doma zouvám.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Vrátila jsem se. Ale život v zahraničí se mi líbil. I proto jsem opět na rok vycestovala (do Anglie) a zase se vrátila. Nevylučuji, že se v budoucnu ještě někam vydám.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybělo? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
V Indii mi česká kuchyně vůbec nechyběla. Pravda, jídla tam vaří dost ostrá, což mi trochu vadí, ale jinak indickou kuchyni miluji. Navíc je v Indii naprosto normální být vegetarián - řekla bych, že více než polovina Indů jsou vegetariáni buď z přesvědčení, nebo z ekonomických důvodů. Navíc velká část rodin je vegetariány po celé generace. Nikdo z nich maso nikdy ani neochutnal. A jsou zdraví jak řípy. A pak věřte argumentům o nenahraditelnosti masa ve stravě. Mimochodem vzhledem k hygienickým podmínkám bych ani masožroutům nedoporučovala v Indii maso příliš konzumovat. Já ale žádné problémy s jídlem neměla a dokonce jsem v Indii přibrala. Žádné české jídlo jsem nevařila, spíš jsem se snažila naučit se vařit co nejvíc těch indických.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Překvapilo mě, kolik Indů o naší malé zemičce slyšelo. Pravda, spíš si vybaví Československo, ale alespoň tuší, že to je v Evropě. To je ale také všechno. Mimochodem propastnost kulturních rozdílů jsem pochopila, když jsem se skupiny indických dětí z velkého města (6 - 18 let) zeptala, jestli znají hudební skupinu Beatles. Vůbec netušili, o kom mluvím.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...