Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Popularita jízd psích spřežení v Česku stoupá

Psí spřežení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psí spřežení. | foto: Sirko HartmannShutterstock

HORNÍ PLANÁ Jízdě se psím spřežením (mushingu) propadá v Česku čím dál více lidí, pro tuzemské i zahraniční turisty začíná být zajímavou součástí nabídky cestovního ruchu.

Padesátiletého mushera a někdejšího mistra Evropy Jiřího Blažka kouzlo jízdy na saních zasněženou krajinou zavedlo až na Aljašku. Dodnes je držitelem rekordu v tamním prestižním závodě. Teď doufá, že na Šumavu letos dorazí pravá zima a poprvé zapřáhne do saní šestici svých aljašských husky, třetí generace štěňat, která si před lety přivezl z Ameriky.

Všechno začalo četbou dobrodružných knížek o Aljašce z dob zlaté horečky a také pohledem na krásnou modrookou fenu husky ve filmu. Usmyslel si, že takového psa musí mít. Svůj sen si splnil až po třicítce. Později, když se psím spřežením vyhrál v Evropě, co mohl, kamarád ho vyhecoval, aby jel na zkušenou na Aljašku. Odpověděl na inzerát a stal se handlerem, pomocníkem - trenérem k závodním psům. Na starost jich měl 24 a za těhotnou majitelku a musherku odjel i několik závodů.

Padesátiletý musher a někdejší mistr Evropy Jiří Blažek ukazuje vlastní fotografii ze závodů ve své šumavské chalupě

Za ubytování a stravu čistil kotce a krmil psy. Před hlavní sezonou mu byly odměnou jízdy se psími spřeženími zasněženou krajinou a poté i zkušenosti ze závodů. Dodnes je držitelem historického rekordu - na mistrovství Ameriky jel v jednom závodě se dvěma šesticemi psů. "Odjel jsem první tým na začátku, dojel jsem do cíle, rychle jsem musel přepřáhnout, připravit si další tým a vyrazit znovu na trať," vzpomíná.

Po závodní sezoně Blažek půl roku sázel na jihu Aljašky i na Ostrovech prince Williama stromky. Pobýval tak v místech, kam se normální smrtelník těžko dostane. Do některých lokalit ho s kolegy převážela helikoptéra.

"Běžně tam vidíte medvědy, hodně losů nebo třeba velryby," vzpomíná.

Poutavě vyprávět může celé hodiny. Třeba jak se starousedlíci chovají k cizincům, jak se staví psí spřežení, jaké vlastnosti musí mít vůdce v jeho čele, jaká plemena se používají. Mluví o závodech, o úspěších Čechů, o tom, jak spřežení letí bílými pláněmi rychlostí kolem padesáti kilometrů.

Vysvětlí, jak se smečce velí kupředu, doleva, doprava. Nezatajuje krutý osud závodních psů ve světě.

Neobydlené Šumavské pláně jsou výhodou
Zkušenosti z pobytu v zahraničí využil i ve svém podnikání. "Kdo chce a kdo je trochu šikovný, práci si najde i v zapadlé osadě na Šumavě," tvrdí. Už před odjezdem si koupil chalupu v Mysliveckém údolí u hranic vojenského újezdu Boletice, po letech ji přeměnil v příjemný penzion se solidními cenami. Na chov psů si přivydělává i jako správce několika chalup a penzionu, které si tu koupili Nizozemci. V zimě k němu jezdí musheři z Rakouska a z Německa. Z neobydlených šumavských plání mimo velká turistická centra jsou nadšení. Dovolenou tu tráví i české rodiny s dětmi. Armáda podle něj v Boleticích vlastní zbytečně velké prostory. Část by mohla sloužit turistickému ruchu - jako třeba nedaleký rybník Olšina, jenž patří k nejstarším a nejvýše položeným rybníkům v republice. Vojenskými lesy by mohly vést atraktivní trasy pro psí sáně, které přírodu nepoškodí, míní.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!