Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Portofino: vyhlášené letovisko v Itálii vás nezklame

Malebné až pitoreskní je to Portofino. Ale na pláže zapomeňte. Restaurace a zase restaurace, jak jinak.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malebné až pitoreskní je to Portofino. Ale na pláže zapomeňte. Restaurace a zase restaurace, jak jinak. | foto: Kamila Pálová

Výborné jídlo? Krásné památky? Moře? Nádherná příroda…na lyže nebo za vínem. Ano, většina lidí určitě bude souhlasit, to vše nabízí Itálie. A hlavně mám ráda pohodové Italy, vždy jsou ochotní zažertovat, diskutovat o čemkoliv, celé odpoledne, po jídle, nebo při aperitivu.

Mezi nejkrásnější a opravdu vyhlášené místo na víkend nebo na letní dovolenou patří určitě rybářská vesnička Portofino. "Ach, opravdu nádhera, určitě stojí za to tam zajet, ale pozor patří mezi nejdražší letoviska v Itálii a jezdí sem na dovolenou spousta světových celebrit," ujišťovali mne Italové. Hlavně z Milána nebo Janova, protože tahle pohádková vesnička je na Ligurské riviéře, tedy necelou hodinu po dálnici z Janova.

Nádherná procházka je k místnímu majáku. Asi čtyři kilometry dlouhá trasa s fantastickým výhledem na moře bere dech, hlavně když máte štěstí a je modro (a to je tady opravdu často).
Mezi nejkrásnější a opravdu vyhlášené místo na víkend nebo na letní dovolenou patří určitě rybářská vesnička Portofino.

"Ubytujte se raději v Santa Margheritě (o něco větší vesnička) a lodí pak přejedete do Portofina," radila mi kamarádka, která tady spoluvlastní uměleckou galerii.  A přesně tak jsme se zařídili.

Dopolední loď je narvaná rodinkami z celé Itálie. Tady vlastně není problém vyrazit s dítětem v kočárku, nebo s miminkem na zádech. Nikoho "bambina" neruší ani v restauracích a není vůbec nic neobvyklého, když si mladí rodiče, vyrazí s dětmi na večeři do restaurace a zůstanou do pozdních večerních hodin. No, občas jsou děti hlučné a unavené, ale vždy příjemný personál je ochoten žertovat, rozdávat sladkosti a neexistuje, že by se někdo pohoršoval, prostě Italové milují rodiny a děti!! Je to opravdu rozdíl proti centrální Evropě.


Pohlednice z cest na větší mapě

Malebné až pitoreskní je to Portofino. Ale na pláže zapomeňte. Restaurace a zase restaurace, jak jinak. Mám pocit, že hlavní národní zábava je jíst nebo o jídle diskutovat, ještě tu jsou luxusní obchody, když už chtějí někteří turisté něco utratit…

Ale kouzlo letoviska spočívá v unikátní kombinaci historie a přírody. Křivolaké uličky i krásný kostelík z 12. století, kde mají prý ostatky sv. Jiří, které dovezli křižáci ze Svaté země, to vše má své kouzlo. A národní park s množstvím tras pro pěší nabízí krásné procházky do okolí letoviska, vůně moře zkombinovaná s vůní rostlin je unikátní.

ČTĚTE TAKÉ:


Nádherná procházka je k místnímu majáku. Asi čtyři kilometry dlouhá trasa s fantastickým výhledem na moře bere dech, hlavně když máte štěstí a je modro (a to je tady opravdu často). V okolí se nachází ještě historický areál opatství z 11.století, San Fruttuoso, cesta je, ale dnes uzavřena z bezpečnostních důvodů. Několik dní tady silně pršelo. Nevadí tak třeba zítra. Dnes si zajdeme ještě na aperitivo a podiskutujeme o kvalitě místních těstovin.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...