4. května 2009 10:14 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Portoriko je ráj surfařů

Pevnost El Morro a stará čtvrť Old San Juan v hlavním městě Portorika jsou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pevnost El Morro a stará čtvrť Old San Juan v hlavním městě Portorika jsou... | foto: Marta Portugues.

Marta Portugues pracuje v pražském hotelu Four Seasons jako manažerka rezervací. Často ale jezdí domů do San Juanu. „Co dělá moji zemi jedinečnou, jsou lidé - vřelí, šťastní a přátelští,“ říká o svých krajanech. A pokud jste surfaři, neexistuje prý pro váš lepší místo na zemi.

1 Koloniální kouzlo
Projděte se po romantických dlážděných ulicích staré čtvrti Old San Juan ve stejnojmenném hlavním městě. Tvoří ji staré domy ve španělském koloniálním slohu a koloniální pevnosti El Morro, Furte San Cristobal či La Forteza. Čtvrť je zařazena na seznam památek UNESCOv, což s sebou nese i přísné podmínky pro rekonstrukce domů. Když chce majitel opravit fasádu, musí získat povolení i na použitou barvu omítky.

2 Mofongo aneb smažené banány
Ke koštu místních delikates doporučuji restauraci El Popular a La Casita Blanca na naměstí v Santurce. Podávají tu tradiční jídla, jako jsou rýže, fazole či empanada - což je vlastně hovězí řízek. Určitě vyzkoušejte: „mofongo“ - tradiční pokrm připravený ze speciálního druhu banánů usmažených a rozmačkaných s česnekem, vepřovou kůží a trochou másla (viz foto). Dalším velkým kulinárním zážitkem je pobřeží Pinones v Isla Verde (viz foto), kde najdete stánky s nejrůznějšími pochoutkami. Doporučuji alcapurrias (kapsy plněné hovězím nebo krabím masem) nebo bacalaitos (tradiční jídlo z tresky). Vše zapijte čerstvým kokosovým mlékem nebo ledovou tříští s ovocným sirupem piragua.

3 Nový div světa?
Deštný prales El Yunque je nominované na osmý div světa. Najdete ho na cestě do Fajarda. Můžete se vydat po jedné ze stezek na vodopády La Mina, kde si dopřejte koupel v chladivé čisťounké vodě. Tomu se nic nevyrovná. Od srpna do listopadu je v Portoriku období hurikánů, El Yunke proti nim ale tvoří bariéru, a plní tedy i ochrannou funkci.

4 Druhá nejkrásnější pláž na světě
Zhruba hodinu cesty od hlavního města San Juan navštivte město Fajardo, lodí pak ostrov Culebra a pláž Flamenco, která je na 2. místě ve světovém Top 10 exotických pláží. Na cestě zpět z Culebra se ubytujte v resortu El Conquistador a užijte noc plnou dobré zábavy a jídla. Druhý den navštivte hotelovou pláž Palomino, která je odtud 5 minut plavby lodí. Je to moje nejoblíbenější pláž, krása ostrova uprostřed Atlantiku mne vždy okouzlí.

5 Ráj surfařů
Západní pobřeží ostrova je známé svělými podmínkami pro windsurfing - ráno můžete navštívit město Aquadilla s pláží Crash Boat s průzračnou vodou a pak pokračovat do Rinconu. Na tuto pláž se sjíždějí surfaři z celého světa a užívají skvělých vln.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.