2. července 2008 6:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Portugalsko: pláže i historie

Přístav. Život Portugalců odjakživa ovlivňoval oceán.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přístav. Život Portugalců odjakživa ovlivňoval oceán. | foto: Lidové noviny

Portugalsko může být šťastnou volbou pro ty z vás, kteří už máte dost středozemního koupaliště, kam se chodí smáčet celá Evropa. Nachází se na západě Pyrenejského poloostrova a celé své pobřeží nechává omývat Atlantským oceánem. Na jihu Portugalska se nemusíte strachovat oceánsky studené vody, protože budete v jedné z nejjižnějších částí Evropy.

Jih je díky své prosluněnosti velice oblíbená destinace s báječnými plážemi. Oproti tomu na severu je voda studenější a počasí daleko nevyzpytatelnější, což turisty moc neláká. Díky tomu se zde zachovává tvrdé jádro portugalských tradic vtělených do malých, na první pohled zapadlých vesniček.

Střed země je potom kompromisem mezi milovníky plážového slunění a nadšenců do objevování historie.

Staří řečtí mořeplavci mluvili o Portugalsku jako o zemi hadů, původní obyvatelé je totiž uctívali. Od té doby se ale mnohé změnilo. Přišli Kartaginci, pak Římané a nakonec Arabové. Dnes se Portugalsko ustálilo na křesťanské víře, která se zde těší mimořádné oblibě u více než devadesáti procent populace.

Historií Portugalsko připomíná osud svého jediného souseda – Španělska. Rozlohou i populací zase naši republiku.

Ochutnejte klobásy s rozinkami
Přestože Portugalsko patří mezi nejbezpečnější země, kvetoucí turismus láká majitele šikovných prstíků. Hlavně ve větších městech je oblíbené motocyklistické okrádání. Zlodějíček na motorce dámy za jízdy obore o kabelku. Lepší je proto si dát důležité doklady do kapsy.

Čím je pro Čecha pivo, tím je pro Portugaly káva. Nedokážou si představit den bez jediného černého šálku. A potrpí si na rozmanitost. Jediné co vám nedonesou, je „turek“. Portugalským národním pokrmem je treska, která se skladuje sušená a musí se před přípravou namáčet i několik dní. Z mas jsou nejvíce fascinováni vepřovým a zvládají také velice zajímavé klobásy s rozinkami.
Petr Švihel, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz