Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Portugalsko: Země zaslíbená už i pro Čechy

Lisabon. Kopie slavného sanfranciského mostu není zdaleka jedinou atrakcí hlavního města. Na své si přijdou zejména milovníci kultury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lisabon. Kopie slavného sanfranciského mostu není zdaleka jedinou atrakcí hlavního města. Na své si přijdou zejména milovníci kultury. | foto: Profimedia.czShutterstock

Portugalsko možná nenabízí turistům tak rozsáhlé pláže a obří hotelové komplexy jako jiné destinace. To však bohatě vynahrazuje památkami a dalšími zajímavostmi. Například je v Lisabonu možné spatřit věrnou kopii slavného sanfranciského mostu.

Nejzápadnější evropská země není pro Čechy klasickou turistickou destinací. I to může být pro mnohé důvod, proč zemi s bohatou historií na jihozápadě Evropy navštívit.

Krátké pevninské pláže Portugalska mají z pohledu turisty specifický ráz. „Nenajdete zde obrovské hotelové komplexy, jako na příklad v Bulharsku či v Egyptě,“ říká Daniel Plovajko, tiskový mluvčí CK Fisher. Místo pro trávení dovolené zde proto naleznou především ti, kteří preferují menší hotely či penziony se spíše rodinnou atmosférou, ale přesto standardně kvalitními službami. Jejich nabídka se nevztahuje zdaleka jen k ubytování, ale zahrnuje třeba i příležitosti k večerní zábavě.

Co je dobré vědět:

V Portugalsku je celoročně o jednu hodinu méně než u nás. Na Azorských ostrovech je potom dokonce o dvě hodiny méně.

Portugalsko má jediný oficiální jazyk - portugalštinu, hlavně mladší generace se však domluví i v angličtině bez problémů.

Užitečné kontakty
Velvyslanectví ČR v Portugalsku
Embaixada da República Checa Rua Pero de Alenquer, 14, Lisboa, 1400-294 tel: +351 213 010 487, +351 213001014, +351 213001012 fax: +351 213 010 629 e-mail: lisbon@embassy.mzv.cz hodiny pro veřejnost: po-pá 9.00-12.00

Důležitá telefonní čísla mezinárodní předvolba: 00351 Integrovaný záchranný systém (policie, záchranná služba, hasiči): 112
hasiči Lisabon: 342 22 22
policie Lisabon: 347 47 30, 346 61 41
zdravotní pohotovost Lisabon: 714 06 07, 395 21 14
„zelená“ informační linka pro turisty (9.00-24.00, v neděli jen do 20.00): 800 296 296

Zdravotní péče
Při cestách do zemí Evropské unie lze využít Evropský průkaz zdravotního pojištění. S ním se v cizině dostáváte do postavení místního pojištěnce, tedy využijete smluvní zdravotnické zařízení nebo lékaře a platí pro vás stejná pravidla spoluúčasti. Rovněž při vyzvednutí léků v lékárně je potřeba se prokázat tímto průkazem. Pokud cokoliv uhradíte v hotovosti, uschovejte lékařskou zprávu a originály účtů a po návratu se obraťte na svou pojišťovnu. Při potřebě lékařského zákroku vyhledejte Centro de Saúde, kde vám na základě průkazu zajistí ošetření.

Slovníček
sim - ano
nao - ne
Bom dia - Dobrý den
Bom tarde - Dobré odpoledne
Boa noite - Dobrou noc
Olá - Ahoj
Adeus - Sbohem
Obrigado - Děkuji
De nada - Není zač
por favor - prosím
Quanto custa? - Kolik to stojí? socorro - pomoc
Fala Ingls? - Mluvíte anglicky?

zdroj: cedok.cz

Historii Portugalska utvářeli Féničané, Keltové, Řekové, Kartaginci, Římané i Arabové. A právě Portugalci patřili k největším námořním objevitelům. Možná i proto je dnes země tak mnohovrstevná, co se historie, turistických destinací a kulturních akcí týče.

Zemi je možné rozdělit na tři hlavní části. Jih, známý svými plážemi, s nejpopulárnější turistickou destinací Algarve. Kde si i milovníci kultury, díky maurským památkám, přijdou na své. Střed s „evropskými“ památkami a chladnějším oceánem. A konečně sever, se zapadlými vískami a tradiční kulturou místních obyvatel, který však není příliš vhodný k přímořské dovolené, oceán je tu totiž o dost chladnější než na jihu.

Portugalsko, včetně své cestovatelsky populární metropole Lisabonu, nepatří mezi turistické oblasti, kde bychom na obchodech nacházeli české nápisy. Tato bezesporu atraktivní část Evropy byla zatím pro Čechy spíše dražší zemí. Pro letošní rok však nijak nezdražila, naopak vlivem ekonomické krize ceny spíše klesají. Možná právě proto, by se mohla pro české turisty stát dostupnější.

V celé zemi, zejména v Lisabonu je každý rok pořádána spousta kulturních festivalů. Jedním z nich je právě probíhající festival Sintra, který spojuje hudbu a tanec. Trvá od 5. června do 5. července v samém historickém centru Lisabonu. Zní zde klasická hudba a můžete tady zhlédnout i zajímavá baletní představení.

Hlavní město Portugalska nabízí ovšem i jistou raritu. „Most 25. dubna je kopií slavného mostu v San Francisku. Obě aglomerace mají i stejné tramvaje,“ říká Kristina Králová z CK Snail Travel.

V historickém centru města byl nedávno otevřen nově vybudovaný hotel pro ty, kteří si chtějí město užít ve velkém stylu. Portugalská síť hotelů Altis představila v letošním roce nový komplex, hotel s wellness centrem, Altis Belém Hotel and Spa. Moderní stavba stojí v blízkosti mnohých lisabonských památek. Pětihvězdičkový hotel s padesátkou luxusních pokojů nabízí veškerý komfort dnešní doby, LCD televizory, wifi připojení k internetu a podobně. V ceně je kromě snídaně i volný vstup do wellness centra s tureckými lázněmi, bazénem, saunou, fitness centrem, salonem krásy a masážními službami.

Naopak pro dobrodruhy, kteří si chtějí vychutnat Lisabon třeba ze stanu, má město i kemp. Ten je vzdálen pět kilometrů od centra a za noc zde zaplatíte šest eur.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...