Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Potápěči v Austrálii budou moci k vraku japonské ponorky

Potapěč - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potapěč - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Austrálie zpřístupní pro potápěče vrak japonské miniponorky, která se za druhé světové války pokusila napadnout přístav Sydney a poté se potopila. Australské úřady to oznámily u příležitosti 70. výročí této události.

Podle australských úřadů bude vrak nabídnut k návštěvám veřejnosti poté, co Austrálie získala podporu pro tento projekt ze strany Tokia. "Návštěvy potápěčů budou zatím zkušební, ale tento krok podporuje již nyní jak Austrálie, tak japonská vláda," uvedla Robyn Parkerová, ministryně životního prostředí státu Nový Jižní Wales.

Japonský útok se odehrál 31. května 1942, kdy japonská průzkumná letadla odhalila, že v přístavu Sydney kotví spojenecká plavidla. Japonci se rozhodli vyslat tři miniponorky, každou s dvoučlennou posádkou.

Dvěma ponorkám se podařilo proklouznout protitorpédovými sítěmi, které měly chránit město, ale ještě nebyly zcela dokončeny. Třetí ponorka se v síti zachytila a její posádka se vyhodila do povětří.

Jedna z ponorek se v přístavu pokusila torpédovat americký křižník USS Chicago, ale místo toho potopila upravený australský trajekt HMAS Kuttabul, na jehož palubě zahynulo 21 námořníků. Druhá ponorka, jež překonala sítě, byla později odhalena a posádka rovněž odpálila sebedestrukční nálož.

Co se skrývá uvnitř ponorky?

Zbytky dvou zničených japonských ponorek byly zajištěny hned po incidentu; osud té, které se podařilo z přístavu zmizet, byl ale neznámý až do roku 2006, kdy potápěči u břehů Sydney odhalili i její vrak. Právě ten bude potápěčům nyní přístupný.

Předpokládá se, že uvnitř vraku jsou ostatky dvou členů posádky i jejich osobní věci jako samurajské meče, amulety a stolní hry, jakož i nevybuchlé nálože, spočívající bezpečně pod vrstvou písku.

Lokalitu monitorují bezpečnostní kamery. Pokud bude někdo přistižen, že část vraku zničil či ukradl, hrozí mu trest až milion dolarů, varovala Parkerová.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!