22. února 2012 13:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Klášteru na Kypru hrozí zřícení. Turisté sem nesmí

Klášter svatého Ondřeje na severu Kypru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klášter svatého Ondřeje na severu Kypru. |

NIKÓSIE Historický klášter na severním Kypru, kde prý konal zázraky jeden z Kristových učedníků, je před zřícením a potřebuje okamžitě opravit. Hlavní představitel kyperské ortodoxní církve arcibiskup Chrysostomos poutníky varoval, aby do kláštera svatého Ondřeje nejezdili, protože by se objekt mohl zřítit.

Klášter leží až na samé špičce severní turecké části středomořského ostrova. Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy do severní části vpadla turecká vojska v reakci na převrat nacionalistických kyperských Řeků, kteří chtěli připojit ostrov k Řecku.

Arcibiskup, který platí za hlasitého kritika Turecka, tvrdí, že úřady v tureckém sektoru restaurátorské práce záměrně zpožďují, aby na severu ostrova "vyhladily" stopy křesťanství či řecké kultury. Pokud prý nebudou rychle jednat, aby rozpadající se klenutou klášterní chodbu zachránily, chce povolat restaurátory sám.

Afroditina skála, místo, kde se podle mýtů z mořské pěny zrodila řecká bohyně lásky, krásy, plodnosti a tělesné touhy. Odtud pochází zažité označení Kypru coby Afroditina ostrova.


Zástupce úřadů v turecké části Kypru ale řekl, že úřady mají zájem na zachování kulturního dědictví ostrova a program restaurátorských prací probíhá.

Do kláštera svatého Ondřeje v roce 1999 vykonalo pouť 1200 kyperských Řeků výměnou za to, že 1200 kyperských Turků se v té době vypravilo do řeckého sektoru na Kypru v rámci poutě do mešity nedaleko Larnaky. Pouti byly jedinou formou výměny návštěv mezi oběma komunitami na ostrově.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz