11. srpna 2008 11:52 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pozor na násilníky a zloděje v Česku

Krádež - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krádež - ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

USA varuje občany před návštěvou České republiky.Podle americké vlády hrozí turistům přepadení. Varuje i před další násilnou kriminalitou v Česku.

Návštěvníkům České republiky hrozí nejen okradení kapsáři, ale dokonce i přepadení a násilná kriminalita. Američané nabádají turisty, aby byli opatrní především při návštěvě restaurací, nádraží či ve veřejných dopravních prostředcích.


Internetový server upozorňuje také na okrádání od taxikářů. V barech a klubech mají být turisté obezřetní. Často prý dochází k tomu, že jim jsou do nápojů vhozeny drogy či uspávací prášky.

Snad ve všech zahraničních turistických průvodcích jsou potencionální návštěvníci pozorňování na kriminalitu v ČR, což návštěvníky odrazuje.

"My bychom nejvíce potřebovali, aby tato negativní hodnocení naší republiky v zahraničí zmizela.  To by ale naši političtí představitelé museli začít situaci v ČR okamžitě řešit, jinak  ke zlepšení nedojde, " říká mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Kvůli silnému kurzu koruny se stává Česká republika pro turisty drahou destinací. Prostředí a bezpečnost tomu však neodpovídá. Turistů tak letos markantně ubývá. Lidé pracující v cestovním ruchu tak zažívají nejhorší rok od povodní v roce 2002. "Hotely, restaurace, obchody hlásí za červenec v průměru 30% meziroční propady tržeb, západní turisté k nám za těchto podmínek nechtějí jezdit, " dodává Okamura.


Originál textu o situaci v ČR

However, street crime – particularly pick-pocketing and occasional mugging –is a problem, especially in major tourist areas in Prague. Travelers are encouraged to be especially vigilant in Prague’s restaurants, train stations, and on public transportation around the city center.  Incidents of pick-pocketing were reported in significant numbers during 2007. Incidents of violent crime, while still relatively infrequent, are becoming more common in Prague. Travelers should be aware of the reported use of rohypnol and other “date rape” drugs in the Czech Republic. Caution should be used when accepting open drinks at bars or clubs. Travelers should be very careful while riding trains, trams, or metro, where most crime occurs. Keep a copy of your passport in a safe place separate from the passport itself; this copy can help you to apply for a new passport if yours is lost or stolen. Visitors should be alert to the potential for substantial overcharging by taxis, particularly in areas frequented by tourists. Radio-dispatched taxis are often much more reliable. It is also advisable to set the price in advance to avoid being overcharged.


Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!