13. července 2012 10:55 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pozor na německé dálnice, u velkých měst budou kolony

Dálnice A1 je uzavřena v obou směrech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice A1 je uzavřena v obou směrech | foto: www.jutarnji.hr

Němcům začínají prázdniny a dovolená. Automotoklub ADAC proto varuje řidiče před rozsáhlými kolonami. Tvořit se budou zejména u velkých měst - u Mnichova, Berlína či Hamburku. Hustější provoz lze ale očekávat i na českých dálnicích.

Čeští turisté mířící na dovolenou do Německa nebo projíždějící přes Německo by měli počítat se zvýšeným provozem na dálnicích. Devíti spolkovým zemím totiž začíná dovolená a dá se předpokládat že i přes nepřízeň počasí se vydají na cesty a na mnoha místech se budou tvořit kolony.

"Toto upozornění vydává německý automotoklub každý rok. Dá se předpokládat, že o víkendu vyjede půl Německa na silnice, a je to zcela přirozené," vysvětluje mluvčí ÚAMK Igor Sirota. Nejhorší podle něj bude víkend. "V sobotu a v neděli bude na silnici plno," varuje.

Nejhustější provoz se podle automotoklubu ADAC očekává mezi Mnichovem a Garmisch-Parten-Kirchenem. Také kolem Mnichova, Berlína a Hamburku bude provoz houstnout. "Část řidičů pojede na jih, do Itálie, Chorvatska a podobně, část se bude pohybovat po svém území," odhaduje Sirota.

Hustější provoz bude i na českých dálnicích
Podle ÚAMK může část německých řidičů zvolit i cestu přes Českou republiku. "Především ti, co jsou blíže našim hranicím, to jsou třeba Bavoři, se mohou vydat po naší dálnici D1 směrem na Mikulov, Znojmo a poté přes Vídeň na Gratz, Maribor, Záhřeb a poté buď nahoru na Istrii nebo na Dalmácii," říká Sirota. V této souvislosti se dá očekávat, že i na českých dálnicích bude o víkendu větší provoz.

Řidiči by měli být obezřetní a podle Siroty by měli zvážit, jestli se vydat na dovolenou o víkendu. "Vždy řidičům radíme, nevydávejte se na cestu v sobotu," říká. Podle něj je lepší vyrazit například v pátek a po cestě dělat dostatečné množství pauz.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 23 000 Kč