Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hlavní atrakce Šumavy: pozorování krmení jelenů

Jeleni na Šumavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeleni na Šumavě. | foto: ČTK

SRNÍ Pozorování velkých stád jelenů při přikrmování v přezimovacích obůrkách patří k největším atrakcím zimní Šumavy. Jeleni tráví v národním parku zimu v obůrkách. Pouze tam jsou také přikrmováni. Správci parku zřídili pozorovací sruby, odkud mohou objednaní návštěvníci s doprovodem lesníků krmení pozorovat.

Nejoblíbenějším místem je obora Beranky u Srní na Klatovsku, kde mohou milovníci přírody spatřit stovku jelenů včetně kapitálního čtyřiadvacateráka přezdívaného Král lesa - jelena s nejmohutnějším parožím v této části Šumavy, řekl Jiří Kec ze správy parku.

"Loni přišlo na pozorování kolem 1300 lidí. Letos, když je takové počasí bez sněhu, je ve všední dny zájem o něco slabší, ale soboty mám už dávno zaplněné až do poloviny února," řekl Kec, který zhruba třicetičlenné skupiny pozorovatelů do srubu doprovází. Za pět let, kdy se sem v zimě chodí, podle něj i plaší jeleni částečně přítomnosti lidí přivykli a tolerují ji. "Zvěř ctí pravidla a ví o lidech ve srubu, přesto musíme být opatrní, hlavně při příchodu a odchodu," popsal. Kromě Beranek je srub na Jeleních Vrších a od letoška nově také u Borových Lad. Tam ale bude pozorování pro veřejnost možné až napadne sníh, snad od února.

Raritou je laň s bílou hlavou

Přezimovací obůrka a srub podle Kece nabízejí lidem jedinečnou šanci pozorovat volně žijící jeleny a jejich chování v přirozeném prostředí. I když ne vždy se lidem poštěstí spatřit Krále lesa, pohled na velké stádo jelenů a laní různého věku a vzrůstu je zážitek, tvrdí lesník. Další raritou je laň s bílou hlavou, u které se zřejmě projevuje albinismus.

Jeleni u krmelce na Šumavě.

Na české straně Šumavy přebývá v zimě kolem 900 jelenů, v létě až dvojnásobek. Zimu tráví většinou právě v přezimovacích obůrkách. Průměrný věk jelenů evropských je v přírodě kolem 13 let, v zajetí i přes 20 let. Na Šumavě se dožívají velmi vysokého věku. Zhruba 90 procent jelenů v Česku ve věku kolem 18 let žije na území parku. Jak starý je Král lesa, mohou lesníci zatím jen hádat. "Stáří se těžko odhaduje, umíme to určit až po smrti. Myslím, že je teď na vrcholu, takže je mu plus minus 12 let," odhadl Kec, který jelena pozoroval i při říji. I když král nepatří mezi nejmohutnější samce, jeho bohatá koruna paroží mu zajišťuje respekt.

Paroží krále už loni, když měl ještě o dvě výsady méně, dosáhlo na zisk nejvyššího mysliveckého ocenění - Zlaté medaile. Podobné parohy se prý předtím na Šumavě nevyskytly 20 let. Takto vzácného jelena už není možné díky omezení lovu zastřelit.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...