Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
24. ledna 2014 6:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hlavní atrakce Šumavy: pozorování krmení jelenů

Jeleni na Šumavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeleni na Šumavě. | foto: ČTK

SRNÍ Pozorování velkých stád jelenů při přikrmování v přezimovacích obůrkách patří k největším atrakcím zimní Šumavy. Jeleni tráví v národním parku zimu v obůrkách. Pouze tam jsou také přikrmováni. Správci parku zřídili pozorovací sruby, odkud mohou objednaní návštěvníci s doprovodem lesníků krmení pozorovat.

Nejoblíbenějším místem je obora Beranky u Srní na Klatovsku, kde mohou milovníci přírody spatřit stovku jelenů včetně kapitálního čtyřiadvacateráka přezdívaného Král lesa - jelena s nejmohutnějším parožím v této části Šumavy, řekl Jiří Kec ze správy parku.

"Loni přišlo na pozorování kolem 1300 lidí. Letos, když je takové počasí bez sněhu, je ve všední dny zájem o něco slabší, ale soboty mám už dávno zaplněné až do poloviny února," řekl Kec, který zhruba třicetičlenné skupiny pozorovatelů do srubu doprovází. Za pět let, kdy se sem v zimě chodí, podle něj i plaší jeleni částečně přítomnosti lidí přivykli a tolerují ji. "Zvěř ctí pravidla a ví o lidech ve srubu, přesto musíme být opatrní, hlavně při příchodu a odchodu," popsal. Kromě Beranek je srub na Jeleních Vrších a od letoška nově také u Borových Lad. Tam ale bude pozorování pro veřejnost možné až napadne sníh, snad od února.

Raritou je laň s bílou hlavou

Přezimovací obůrka a srub podle Kece nabízejí lidem jedinečnou šanci pozorovat volně žijící jeleny a jejich chování v přirozeném prostředí. I když ne vždy se lidem poštěstí spatřit Krále lesa, pohled na velké stádo jelenů a laní různého věku a vzrůstu je zážitek, tvrdí lesník. Další raritou je laň s bílou hlavou, u které se zřejmě projevuje albinismus.

Jeleni u krmelce na Šumavě.

Na české straně Šumavy přebývá v zimě kolem 900 jelenů, v létě až dvojnásobek. Zimu tráví většinou právě v přezimovacích obůrkách. Průměrný věk jelenů evropských je v přírodě kolem 13 let, v zajetí i přes 20 let. Na Šumavě se dožívají velmi vysokého věku. Zhruba 90 procent jelenů v Česku ve věku kolem 18 let žije na území parku. Jak starý je Král lesa, mohou lesníci zatím jen hádat. "Stáří se těžko odhaduje, umíme to určit až po smrti. Myslím, že je teď na vrcholu, takže je mu plus minus 12 let," odhadl Kec, který jelena pozoroval i při říji. I když král nepatří mezi nejmohutnější samce, jeho bohatá koruna paroží mu zajišťuje respekt.

Paroží krále už loni, když měl ještě o dvě výsady méně, dosáhlo na zisk nejvyššího mysliveckého ocenění - Zlaté medaile. Podobné parohy se prý předtím na Šumavě nevyskytly 20 let. Takto vzácného jelena už není možné díky omezení lovu zastřelit.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...