4. května 2009 14:34 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Praha nabízí turistům nejvíc, tvrdí průzkum

Praha stověžatá - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha stověžatá - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha nabízí ze všech evropských měst cestovatelům nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou. Londýn je nejšpinavější, Brusel je nejnudnější a Benátky nejromantičtější město Evropy.

Ukázal to průzkum mezi asi 2400 cestovateli, jehož výsledky dnes na své internetové stránce zveřejnil cestovatelský web TripAdvisor.

Za město, které toho turistům za jejich peníze nabízí nejvíc, označilo Prahu 16 procent dotázaných. Na druhém místě skončil s devíti procenty Amsterodam a na třetím se šesti procenty Istanbul.

Londýn získal nevítané prvenství jako nejšpinavější evropské město, nejdražší město a navíc jako město, kde chodí lidé nejhůř oblékaní. Na druhé straně ale vyhrál jako město s nejlepším nočním životem, nejvíce turistickými atrakcemi zdarma a nejhezčími veřejnými parky. Kuriozitou je, že skončil jako druhý mezi městy s nejlepší kuchyní, ale zároveň první mezi městy s nejhorší kuchyní.

Paříž turisté považují za město, které je k nim nejméně přátelské. V tomto ohledu skončil Londýn druhý. Na druhé straně v Paříži chodí lidé podle názorů turistů nejlépe oblékaní. Románský triumf tady potvrzují Řím na druhém a Madrid na třetím místě.

Pomyslnou soutěž o nejromantičtější město s převahou vyhrály Benátky před Paříží a Římem. Naopak nejvíc nudy pociťují turisté v Bruselu, Curychu a Dublinu.

Do Polska putuje "zlatá medaile" pro Varšavu jako město s nejošklivější architekturou, následují Berlín a Brusel. Naopak za nejlepšími stavbami je podle turistů nutno jet do Barcelony, Říma a Londýna. Z Polska bodoval v anketě také Krakov, a to jako město, které je (zjevně nepodloženě) nejvíc podceňováno. Za ním skončily Bruggy a Istanbul.

Mluvčí TripAdvisoru Luke Fredberg řekl, že všechna evropská města mají své přednosti a zápory, "ale žádný jiný světadíl nenabídne cestovatelům takové bohatství kultury a krásných pohledů na tak malém prostoru".

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!