25. prosince 2014 6:37 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Praha plná turistů. Na konci roku přijede až 200 tisíc cizinců

Oslavy začátku roku 2014 na Václavském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy začátku roku 2014 na Václavském náměstí. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Na Vánoce a na přelomu roku přijede do Prahy rekordních 200.000 turistů. Méně však bude domácích návštěvníků i Rusů. Vyplývá to z odhadu Pražské informační služby (PIS). Nejčastěji do tuzemska na konci roku jezdí Němci.

„Ačkoli ubývá Rusů, výrazně přibývá hostů z Německa a z hlavních asijských zdrojových zemí, jako jsou Čína a Jižní Korea. Asijci nyní přijíždějí i v obdobích, která pro jejich návštěvu dříve byla méně typická,“ uvedla mluvčí PIS Kateřina Bártová.

Nejčastěji do Česka na konci roku jezdí Němci, Rusové, Britové, Italové, Američané, Francouzi a Slováci. Změny v první desítce zemí ale z hlediska národnostního složení návštěvníků PIS neočekává. „I když k výkyvům v počtu turistů z jednotlivých zemí dochází, jako například nyní u Ruska, jde u TOP zemí o tak velká množství lidí, že pořadí je dlouhodobě konstantní,“ dodala mluvčí.

Vánoční trhy, vánoční nákupy, trh, jmelí

U domácích návštěvníků, kteří v hlavním městě přenocují, očekává PIS oproti loňskému roku pokles v návštěvnosti. Podíl Čechů, kteří v Praze přenocují v období Vánoc a Silvestra, odhaduje Pražská informační služba na deset procent z celkového počtu turistů.

„Odhadujeme, že na Vánoce a Silvestr/Nový rok, tedy období asi dvou týdnů, v Praze bude celkem asi 200 000 lidí včetně těch, kteří budou nocovat mimo hromadná ubytovací zařízení. Půjde především o hosty ze zahraničí. Počet očekáváme opět rekordní,“ uvedla Bártová.

PIS letos změnila metodiku výpočtu množství turistů, která více odpovídá reálné návštěvnosti města. Podle nových údajů do Prahy loni zavítalo 5,89 milionu lidí, což oproti předešlým výpočtům představuje procentní nárůst. Zahraniční turisté tvoří 86 procent návštěvníků.

V Praze loni fungovalo 858 ubytovacích zařízení s 42 664 pokoji a 92 093 lůžky. Kapacita místních kempů činila 967 míst pro stany a karavany. Nejvíce hotelů v Praze je tříhvězdičkových (219), čtyřhvězdičkových je 205 a pětihvězdičkových celkem 41. Čisté využití lůžek v pražských hotelech loni činilo 53,8 procenta.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!