6. prosince 2009 16:11 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pravčickou bránu letos navštívilo rekordních 100 tisíc turistů

Pravčická brána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravčická brána. | foto: Linda Šplíchalová.Lidovky.cz

HŘENSKO Nejznámější přírodní dominantu Národního parku České Švýcarsko Pravčickou bránu v letošním roce navštívilo více než 100.000 turistů. Mluvčí obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková řekla, že je to rekordní počet návštěvníků za posledních 20 let, od kdy jsou údaje o návštěvnosti brány známé.

Podle Štefáčkové na Pravčickou bránu turisty přilákal především její úspěch v hlasování o sedm přírodních divů světa, které organizovala Nadace New7Wonders se sídlem ve švýcarské Ženevě. Postoupila až do semifinále.

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána v Evropě. Podle serveru www.pbrana.cz je rozpětí jejího oblouku u dna 26,5 metru a výška otvoru 16 metrů.

Štefáčková dodala, že to není jediný mezinárodní úspěch, kterého České Švýcarsko letos dosáhlo. Získalo i ocenění Excelentní evropská destinace. To prý celou oblast proslavilo natolik, že je nyní sami oslovují pořadatelé veletrhů cestovního ruchu nebo různé cestovní agentury z Evropy. Uvedla, že toho chce České Švýcarsko využít hlavně v příštím roce, kdy úspěchy spojí s celoročními oslavami deseti let od vzniku národního parku a 20 let od vzniku parku Saské Švýcarsko na německém území.

Oba parky také chtějí nadále spolupracovat na snaze o zápis území do seznamu přírodních památek UNESCO.

Českosaské Švýcarsko je známé především svými skalními městy a věžemi z pískovce, které jsou obklopené rozmanitou přírodou. Oblast má jak na české, tak na německé straně status národního parku, tedy nejpřísnější možnou ochranu. V Německu je národním parkem území o rozloze 93 kilometrů čtverečních, Národní park České Švýcarsko se rozkládá na 80 kilometrech čtverečních. Nyní probíhají jednání o rozšíření parku o oblast Tisé na Ústecku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz