Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Prazdroj táhne. Loni přilákal čtvrt milion turistů

Dubové sudy v Plzeňském Prazdroji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubové sudy v Plzeňském Prazdroji. | foto: Lidové noviny

PLZEŇ Prohlídkové trasy Plzeňského Prazdroje nalákaly loni do Plzně rekordních 252.210 turistů z více než stovky zemí. Meziročně jde o více než 11procentní nárůst. Nejvíce lidí přijelo do pivovarů Prazdroj a Gambrinus, Pivovarského muzea a historického podzemí tradičně z Česka, Německa, Ruska a v posledních letech i z asijských zemí, řekl Tomáš Raboch z návštěvnického centra.

"Nový trend v návštěvnosti turistických tras představují lidé zejména z Číny, Tchaj-wanu, ale i Vietnamu nebo Thajska," dodal. "Přijíždí jich stále více a vedle Čechů, Němců, Francouzů nebo Rusů se z nich stávají stálí klienti. Jezdí k nám ale návštěvníci opravdu z celého světa, výjimkou nejsou ani Zimbabwe, Kongo nebo Madagaskar," uvedl Raboch.

PLZENSKY PRAZDROJ-EXPOZICE PRO NAVSTEVNIKY_DAM

Češi loni tvořili více než 40 procent návštěvníků a meziročně posílili o 10,5 pct. Druhou nejpočetnější skupinu tvoří stále Němci, jichž přijelo o půl procenta více. Tchajwanci si polepšili o 60 pct a Rusové o 33 pct.

Dlouhodobě stabilní je poměr návštěvníků v organizovaných skupinách, kteří tvořili 61 procent, oproti individuálním (39 pct). Nejsilnější byl srpen, kdy napomohly dovolené a bohatý program letních kulturních akcí včetně Pilsner Festu. Podle Rabocha je stále více oblíbená prohlídková trasa pivovaru Gambrinus, která byla otevřená na podzim 2010. Dokládá to loňské prvenství v soutěži cestovatelského portálu Kudy z nudy o nejatraktivnější českou turistickou aktivitu v plzeňském regionu, v níž o vítězi rozhodovali sami výletníci, uvedl.

Arthur Douglas Brodman, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Plzeňský Prazdroj

Arthur Douglas Brodman, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Plzeňský Prazdroj

Pivovar spolupracuje s agenturou CzechTourism, cestovními kancelářemi, s městem Plzní a Plzeňským krajem. Loňskou úspěšnou novinkou byla spolupráce s Národním památkovým ústavem, řekl Raboch.

Ceny zůstávají
Letos zpestří návštěvy pivovaru novinky, jako je projížďka pivovarem na formanském povoze, a jubilejní prohlídky nazvané Za historií Pilsner Urquell. Ceny vstupného zůstaly vloni zachovány a ani letos Prazdroj zvýšení nechystá, dodal Raboch.

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem Plzeňského kraje je zoo v Plzni, kterou si loni prohlédlo 460.969 lidí. Dosavadní rekord z roku 2010 tak překonala o 128 návštěvníků. Hned za ní následuje Plzeňský Prazdroj, těsně třetí je Dinopark a po něm muzeum Techmania Science Center, Západočeské muzeum a plzeňská katedrála s věží.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!